Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:48
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Přírodní krásy Chorvatska
[ Přírodní krásy Chorvatska ]

·Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
·Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
·Tuleň středomořský v jeskyni na Cresu
·Jeskyně Baredine u Poreče
·Kupa - hraniční řeka
·Řeka Korana pro vodáky
·Ostrov lásky Galešnjak
·Jeskyně Biserujka na Krku
·Močály Kopački Rit

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Vrsar


 

Vrsar

Poloha

Městečko Vrsar se nachází na západním pobřeží istrijského poloostrova v těsné blízkosti dalších turistických letovisek jako jsou Poreč (10km), Novi Grad (21km), Rovinj(25km), Pula (40km).

Původní osada bylo vybudována na vrcholu kopce vysokého 54m u Limského zálivu. Později se městečkou rozrostlo a rozšířilo až k pobřeží.

Vrsar je obklopen malými ostrůvky a útesy – Figarolica, Lakal, Salamon, Zavata, Galiner, St. Juraj, Longa, Gusti Školj, Tuf, Galopon, Koversada a Orlandin. Na severu je přístav zakončen mysem Montraker.

Historie názvu města

Název Vrsar (italsky Orsera) je velmi starý. Ve středověkých dokumentech se objevoval v různých variantách: Ursaria, Ursarium, Vrsarium, Orsaria... Název Ursaria byl dokonce používán pro celé pobřeží mezi vesnicí Funtana a Limským zálivem. Staré středozemské slovo „ur“ znamenající vodní pramen bylo dochováno jako kmen slova Ursaria. Když pluli antičtí námořníci podél západního pobřeží Istrie, zásobili se zde pitnou vodou z pramene mezi Funtanou a Vrsarem a z toho se vznikl název Ursaria. V raném středověku si výslovnost tohoto slova upravili Slované – Chorvaté na Vrsar.

Památky

Náměstí a uličky

Vrsar je starobylé městečko se zachovalou středověkou urbanistickou strukturou. Úzké uličky a malá náměstíčka vybízejí k romantickým procházkám. Domy byly vystavěny v různých historických obdobích, najdete na nich mnoho zajímavých detailů jako jsou balkóny, dveře, schodiště...

Kostel sv. Fosky

Tento kostel pochází z první poloviny 17. století. Je postaven v renesančním stylu, ale objevují se i barokní prvky.

Hlavní městská brána

Brána nacházející se vedle kostela sv. Fosky (sv. Fošky) bývala hlavním vstupem do města. Společně se západní bránou se jako jediná zachovala z celého městského opevnění.

Bazilika Panny Marie

Raně románská bazilika z 12. století patří k nejlepším v celé Istrii.

Pláže a koupání

Vrsar je velmi oblíbeným letoviskem zvláště pro nádherně čisté moře. Pobřeží je velmi členité a nabízí romantické oblázkové pláže obklopené spoustou zeleně. Městečko Vrsar navazuje na další letoviska Funtanu a Valkanelu. U Limského zálivu se rozrostlo jedno z největších naturistických středisek v Evropě Koversada.

Sport

Provozovat zde můžete všechny druhy vodních sportů, zejména pak sportovní potápění. Nedaleko Vrsaru se nachází sportovní letiště, které můžete využít k vyhlídkovým letům.

Vrsar – město sochařů a soch

Ve Vrsaru a jeho blízkém okolí se již odedávna těžil kámen. V obnoveném kamenolomu Montraker se každoročně koná pro mladé sochaře letní mezinárodní sochařská škola.

Park soch Dušana Džamonji

Nedaleko kempu Valkanela na ploše cca 10ha se nachází park soch současného umělce Dušana Džamonji, který zde má svůj ateliér a letní sídlo. Prohlédnout si zde můžete téměř všechna jeho díla a to buď v originále nebo jako repliky či zmenšeniny.

Ubytování ve Vrsaru

Kempy, hotely, apartmány a soukromé ubytování ve Vrsaru můžete najít například na stránkách www.infovrsar.com

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 31.10. 2010 (6066 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©