Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:50
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Počasí v Chorvatsku
[ Počasí v Chorvatsku ]

·O víkendu přijde do Chorvatska další vlna veder
·Co dělat, když na Jadranu prší

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Veli Lošinj


 

Veli Lošinj

Základní informace

Přístavní městečko Veli Lošinj se nachází v malé zátoce v jihovýchodní části ostrova Lošinj na úpatí hory Sv. Ivan. Nedaleko, cca 4km odtud, leží větší letovisko Mali Lošinj.

V městečku žije asi 1000 stálých obyvatel.

Dříve byl Veli Lošinj opravdu větší než Mali Lošij. Dnes tomu tak již není. Mali Lošinj ho přerostl díky své dobré zeměpisné poloze a rozvoji navigace a mořských map.

Podnebí, koupání a pláže

Díky svým příznivým klimatickým podmínkám je Veli Lošinj velmi oblíbeným letoviskem. Mírné podnebí, vysoký počet hodin slunečního svitu, bohatá středozemní vegetace poskytují ideální podmínky pro klidnou dovolenou. Veli Lošinj je navštěvovanám především turisty, kteří mají rádi klid a relaxují při pohledu na zdejší malebné prostředí.

V blízkém okolí je mnoho klidných zátok s pěkným koupáním. Moře je zde velmi čisté, bohatá vegetace nabízí stín v horkých slunečných dnech.

Sport

Na ostrově Lošinj je mnoho možností k provozování různých druhů sportovních aktivit. Využít můžete zdejší tenisové kurty, školu potápění, školu windsurfingu a plachtění atd. Můžete si vypůjčit loďku, kolo nebo motorku.

Ti, kteří mají rádi pěší turistiku, mohou vylézt na okolní kopce a kochat se nádherným pohledem na celé souostroví (například z vrchu Kalvaria v nadmořské výšce 230m).

Čím dál oblíbenější je zde také cyklistika, zvláště na jaře a na podzim, či v chladnějších letních dnech.

Památky

V centru města se nachází krásný barokní kostel Sv. Antonína s vysokou zvonicí. Na druhé straně naleznete věž s cimbuřím, která byla vystavěna v 16. století k obraně přístavu před útoky z moře.Tato věž se stala symbolem města Veli Lošinj a je vyobrazena i na městském erbu.

Významný je též romásnký kostel svatého Mikuláše (sveti Nikola).

Při procházkách alejemi v městečku narazíte na luxusní vily dřívějších kapitánů a šlechticů.

Ve měste si můžete odpočinout i v příjemném parku, poblíž nemocnice, v kterém roste okolo 200 druhů rostlin.

Historie

Ostrov Lošinj byl osídlen již v pravěku (pevnůstky na úpatí Osorscica a okolo přístavu Mali Lošinj). Ve starověku měly ostrovy Losinj a Cres společný název Apsirtides. Na několika místech byly odkryty zbytky románských sídel. Ve středověku byl Lošinj vylidněn a byl ve vlastnictví církve a světské šlechty.

Z románského období se dochovalo několik malých kostelů (St. Lorenc poblíž Osoru, Sv. Jakov ve vesnici stejného jména). První zmínky o osadnících z pevniny pocházejí z roku 1280. Na základě smlouvy s Osorem získaly místní obyvatelé samostatnou vládu v roce 1389. Název Losinj byl poprvé zmíněn v roce 1384-

V 18. a 19. století došlo k prudkému rozvoji obchodu, lodního stavitelství a námořnictví. Po pádu Benátské republiky byl Losinj pod nadvládou Rakousko-Uherska až do roku 1918. Do roku 1943 patřil Itálii. Až po roce 1945 byl připojen k Chorvatsku.

Doprava

  • autem či autobusem - Záhřeb – Lošinj

    Zagreb - Rijeka - ostrov Krk (most) - trajekt Valbiska (ostrov Krk)- Merag (ostrov Cres)

  • letadlem na letiště Mali Lošinj nebo letiště Rijeka na Krku (odtud autobusové transfery do Veli Lošinj)

Výlety

Pro turisty jsou zde připraveny výlety lodí na blízké malé ostrůvky Susak, Ilovik a další místa s pěknými písečnými plážemi a širokými možnostmi klidného a nerušeného koupání a odpočinku.

Ubytování ve Veli Lošinj

V městečku naleznete různé druhy ubytovacích objektů. Pro inspiraci nejen o ubytování můžete navštívit následující stránky:
www.veli-losinj-croatia.com

www.velilosinj.com

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 17.11. 2010 (4692 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©