Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:55
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Vše ostatní
[ Vše ostatní ]

·Dinopark Funtana
·Split - rodiště „otce“ ropného průmyslu
·Dalmatin - pes původem z Chorvatska
·Vrulje - sladkovodní prameny v moři
·Slečna Doktorica - česká lékařka na Krku
·ZOO v Chorvatsku
·Marco Polo - rodák z Korčuly
·Manastir Krka
·Vánoční čas

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Ugljan


 

Ostrov Ugljan

Poloha a základní informace

Ostrov Ugljan patří k Severodalmatským ostrovům. Od pevniny je oddělen Zadarským průlivem (Zadarski kanal) a od ostrova Pašman průplavem Ždrelač, který zde byl prokopán v 80. letech 19. století. Přes průplav byl postaven most a oba ostrovy jsou tak spojeny. Plocha ostrova Ugljan činí 52km2 a patří k nejzalidněnějším ostrovům v Chorvatsku. Je zde 7 obcí, největší z nich je Ugljan. Ostrov má bohatou vegetaci, říká se mu také někdy Zelený ostrov. Většina půdy je velmi úrodná a je zemědělsky obdělávána (pěstuje se vinná réva, olivy), obyvatelsko zaměstnává také rybolov a částečně i cestovní ruch.

Koupání a pláže

Na ostrově naleznete mnoho příjemných zátok s pěkným koupáním. Více viz jednotlivé obce.

Sporty

Zdejší moře je vhodné pro potápěče či rekreační rybáře. Je zde množství malých zátok s bohatým podmořským životem. Na ostrově je mnoho stezek, které lze využít jak k dlouhým procházkám tak k jízde na kole.

Ubytování

Ugljan nabízí asi 2000 lůžek v hotelích, penzionech, apartmánech, vilách, soukromí či kempech. Vybírat můžete například zde.

Doprava

Ostrov má trajektové spojení se Zadarem.

Obce

Ugljan

Přístav Ugljan leží na severozápadě ostrova. Se svými 1000 obyvately je největší obcí na ostrově. Obyvatelé se živí především zemědělstvím, rybolovem a cestovním ruchem. V Ugljanu je pěkná asi 2km dlouhá pláž v zátoce Muline, další se nacházejí v zátokách Mostir, Cinta a Južnja Luka. V zátoce Muline jsou zbytky římských hospodářských budov a starokřesťanského ostrova s mauzoleem. V přístavu najdete františkánský kláštěr z 1. poloviny 15. století. Přístav má lodní spojení se Zadarem.

Preko

Preko je převážně zemědělským střediskem, které leží ve střední části ostrova naproti Zadaru, se kterým má lodní spojení stejně jako Ugljan. Poblíž se nachází pláž s pěkným koupáním. Prohlédnout si zde můžete románský kostel z 12. století a farní kostel z 18. století. V nadmořské výšce 265m naleznete na vrchu nad obcí zdejší dominantu – starou benátskou pevnost sv. Michala vystavěnou na počátku 11. století Benátčany. Je z ní krásný výhled nejen na městečko ale i na celou Severní Dalmácii.

Kukljica

Malý přístav a velmi příjemné letovisko nacházející se na jihovýchodním pobřeží ostrova Ugljan. Díky velmi atraktivním podmínkám je turisty je asi nejvíce využívána. Je zde pěné koupání v zalesněné zátoce Zaglava, zde je vystavěna i většina ubytovacích zařízení. Poblíž je pět menších ostrůvků, které se využívají ke koupání a potápění.

Sutomiščica

Malý přístav Sutomiščica se nachází ve stejnojmenné zátoce. V 17. století zde byl vystavěn barokní zámeček rodu Lantanů. Z nedalekého vrchu Vela Glava (238 m n.m.) je nádherný výhled na celé zadarské souostroví, také na pevninu a na pohoří Velebit.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 17.02. 2011 (3797 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©