Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:22
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Počasí v Chorvatsku
[ Počasí v Chorvatsku ]

·O víkendu přijde do Chorvatska další vlna veder
·Co dělat, když na Jadranu prší

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Střední Dalmácie


Split
Split

           Tato oblast, která se táhne od Rogoznice na severu až po Ploče na jihu měla díky své poloze ve středu východního pobřeží jadranu vždy vyjímečné kulturní a historické postavení. Příroda byla k této oblasti rovněž mimořádně štědrá a obdařila ji bujnou, zelenou vegetací, kterou místní pravidelně a poctivě udržují a nádherným mořským pobřežím s množstvím malých a skrytých zálivů a pláží. Středodalmatské ostrovy jako Hvar, Brač, Šolta a Vis jsou zajímavé množstvím menších a větších lidských sídel, které skrývají mnohé pozůstatky z jejich bohaté historie. Vnitrozemí této oblasti tvoří hory ze sporadickým osídlením.
          Už v 5. století před kristem založili některá sídla na středodalmátských ostrovech a pobřeží Řekové. Císař Dioklecián, který byl sám dalmátského původu nechal vybudovat ohromný palác, který opustil roku 303. Tento palác, který je v současné době na seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO se stal centrem, kolem kterého vzniklo středověké město Slit, které je na historické památky velmi bohaté. Tato oblast rovněž vynikala kamenictvím a to díky bohatým zdrojům kamene. Díky tomu nejslavnější kameníci pocházejí právě ze Střední Dalmácie. Nejznámější chloubou dalmátských kameníků je portál katedrály v Togiru. Možná větším bohatstvím než jednotlivé památky jsou dalmátská sídla jako celek a to díky svému splynutí s přírodou a přirozenému koloritu kamenných domů.

Trogir
Trogir
          
            Mezi nejznámější města oblasti patří Trogir, který je namačkaný na malém ostrůvku a zdálky může vypadat jako zámek na moři. Split, který je centrem této oblasti a druhým největším Chorvatským městem oplývá množstvím středověkých domů a kostelů a jeho architektura opravdu stojí za návštěvu. Městečko Omiš, ležící u ústí řeky Cetiny se krčí pod skalami a útesy horského masívu, na kterém ční středověká trvrz. A v neposlední řadě je třeba zmínit oblast Makarské riviéry s křišťálově čistým mořem a monumentálním pohořím Biokovo v pozadí.

Omiš Šolta Opevnění v Trogiru Tučepi
Omiš Domy na Šoltě Opevnění v Trogiru Tučepi
           
          Zdejší letoviska mají dlouholetou tradici již od doby po první světové válce. V současné době i zde vznikají na místě starých hotelů nové moderní budovy, avšak nejsou to komplexy tak charakteristické pro Istrijské pobřeží, ale spíše menší objekty zapadající do dalmátského stylu a navozující příjemnou vesnickou atmosféru.
            Střední Dalmácie je snadno dosažitelná jak autem po nové dálnici ze Záhřebu do Splitu, tak i leteckou dopravou, jelikož v oblasti jsou letiště ve Splitu a na ostrově Brač. Velmi dobré spojení je i na středodalmátské ostrovy a to trajekty dopravní společnosti Jadrolinija, které jezdí zejména ze Splitu několikkrát denně.

Užitečné odkazy:
http://www.visitsplit.com


Mapa Střední Dalmácie
Interaktivní mapu si můžete přibližovat  kolečkem myši po kliknutí na mapu nebo tlačítkem v levém horním rohu mapy. S mapou je možné rovněž pohybovat tažením myši. Mapa obsahuje i mapy největších chorvatských měst Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Pula, Dubrovnik, Šibenik, které se Vám zobrazí po kliknutí na příslušné město.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 24.07. 2007 (17112 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©