Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:55
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Šolta


 

Šolta

Poloha a základní informace

Ostrov Šolta patří mezi Středodalmatské ostrovy. Od pevniny je oddělen Splitským průlivem, od nedalekého Hvaru Splitskou úžinou a od Drvenických ostrovů Šoltským průlivem. Ostrov má rozlohu 52km2. Osídlené je severovýchodní pobřeží, jižní část ostrova je těžko přístupná a tudíž bez obyvatel. Nejvyšším bodem je Vela Straža – 237m n.m.

Vnitrozemí je poměrně úrodné, pěstuje se vinná réva a olivovníky. Dlouhou tradici má včelařství, zdejší med je vyhlášenou pochoutkou.

Historie a památky

Šolta byla kdysi osídlena Řeky a Římany, v té době se ostrov nazýval Olyntha. Z vnirozemí přišli na ostrov obyvatelé Klisu v Dalmácii poté, co jej dobyli Turci. Dochovaly se zde zbytky nejrůznějších staveb dokazujících staré osídlení – pozůstatky římských venkovských vil, římské mozaiky, románské kostely apod. Vesnice ve vnitrozemí se mohou pochlubit velmi svéráznou lidovou architekturou.

Doprava

Šolta má lodní spojení se Splitem, je možné sem přepravovat i auta (přístav Rogač). Obce na ostrově jsou propojeny dobrou silnicí.

Letoviska na ostrově Šolta

Na západním pobřeží ostrova se nachází letovisko Maslinica, na severovýchodním Stomorska, Nečujam a Rogač. Všechna tato letoviska mají příjemné přírodní podmínky a patří mezi klidnější místa, kde můžete na své dovolené velmi dobře relaxovat.

Maslinica

Maslinica se nachází na západním pobřeží. Je to hlavní centrum rybolovu na ostrově. Pobřeží je zde členité a tak nabízí pěkné koupání v menšách zátokách jako jsou Tepli bok, Poganca a Šoškova. Jsou zde výborné podmínky pro vodní sporty – podmořský rybolov a potápění.

Stomorska

Menší velmi dobře vybavené letovisko na severovýchodním pobřeží ostrova. Nad obcí se tyčí nejvyšší hora ostrova Vela Straža, na jejímž úbočí stojí mariánský kostel Gospa u borima z 15. století.

Rogač

Rogač leží na severním pobřeží ostrova. Je zde přístav pro lodě a trajekty přijíždějící od Splitu. Je zde pěkné členité pobřeží s mnoha malými zátokami vhodnými ke koupání a provozování vodních sportů.

Nečujam

Nečujam naleznete na severním pobřeží v široké zátoce stejného jména, která je vhodná ke koupání a různé druhy vodních sportů. Má lodní spojení se Splitem.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 23.06. 2011 (3962 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©