Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:50
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Přírodní krásy Chorvatska
[ Přírodní krásy Chorvatska ]

·Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
·Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
·Tuleň středomořský v jeskyni na Cresu
·Jeskyně Baredine u Poreče
·Kupa - hraniční řeka
·Řeka Korana pro vodáky
·Ostrov lásky Galešnjak
·Jeskyně Biserujka na Krku
·Močály Kopački Rit

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Severní Dalmácie


      Zadar
Zadar


        Severní Dalmácie začíná na úrovni ostrova Pag a táhne se až k Primoštenu. Tato oblast je charakteristická stovkami ostrovů, mezi které patří i známé souostroví Kornati, které je národním parkem.
        Severní část této oblasti není příliš navštěvovanou, jelikož ji tvoří pouze úzký pruh země mezi pobřežím a pohořím Velebit. Není zde tudíž ani místo pro stavbu domů nebo hotelů. Od městečka Starigrad se však situace mění a začíná Zadarská riviéra s desítkami  měst a menších letovisek jako jsou Biogrand na Moru, Vodice, Šibenik, Zaton, Primošten, Sv. Filip i Jakov, Sukošan, Pakoštane a další. Jedná se spíše o mladší letoviska s bohatou nabídkou sportovních aktivit a ubytovacích kapacit.


Kostel Sv. Donáta Biograd na Moru Krka Velebit
 Kostel sv. Donata Biograd na moru NP Krka Velebit

        Najdete zde rovněž množství historických památek a to zejména v Zadaru, kde je mnoho pozůstatků z různých historických období, sahajících až do doby Římského impéria. Dějiny můžete rovněž obdivovat v Šibeniku, o kterém jsou zmínky již okolo roku 1066. Šibenik je světoznámý katedrálou Sv. Jakoba, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku stojí i to, že přístup do Šibenického přístavu je chráněn kanálem Sv. Anny a pevností Sv. Mikuláše.
        V této, nebo poblíž této oblasti najdete až pět národních parků. Kromě národního parku Kornati je velice známým a navštěvovaným i národní park Krka, který zahrdnuje vodopády řeky vlévající se do Visovackého jezera, uprostřed kterého je malý ostrůvek s františkánským klášterem. Dalšími národními parky jsou národní park Plitvická jezera, Paklenica a Velebit.
        Mezi aktivity, které lze v této oblasti provozovat patří zejména potápění, které je v této oblasti velmi bezpečné a to díky velkému množství ostrovů, které působí jako ochrana před větrem a vlnami. Vody okolo ostrova Pag jsou rovněž potápěči navštěvovány pro velké množství lodních vraků. Další možnou aktivitou je horolezectví ve světově proslulém národním parku Paklenica. Najdete zde kolem 20 vrcholů, které čekají na zdolávání. Můžete si vybrat z mnoha tras od jednoduchých až po hodně obtížné. Velice oblíbeným je v této oblasti i rafting a to zejména na řece Zrmanja a jejím přítoku Krupa. Další možností je rovněž turistika a cyklistika v oblasti pohoří Velebit.
        Severní Dalmácie je velmi snadno dostupným cílem a to díky nové dálnici ze Záhřebu do Splitu.


Užitečné linky:
http://www.zadar.hr


Mapa Severní Dalmácie
Interaktivní mapu si můžete přibližovat  kolečkem myši po kliknutí na mapu nebo tlačítkem v levém horním rohu mapy. S mapou je možné rovněž pohybovat tažením myši. Mapa obsahuje i mapy největších chorvatských měst Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Pula, Dubrovnik, Šibenik, které se Vám zobrazí po kliknutí na příslušné město.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 23.07. 2007 (18483 čtenářů)

[ Zpět ]