Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:55
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Rovinj


 

Rovinj

Poloha

Přímořské letovisko Rovinj se nachází na západním pobřeží Istrijského poloostrova asi 36 km směrem na severozápad od Puly. Leželo původně na malém ostrově, který byl v 18. století spojen násypem s pevninou, a stalo se tak součástí menšího kopcovitého poloostrova. Na nejvyšším místě Rovinje byl v 18. století vybudován kostel sv. Eufemie, jež je patronkou města.

Nejkrásnější pohled na město je z moře, působí velmi harmonickým dojmem.

Pláže

Přístup do moře je ze skalisek kolem poloostrova nebo z betonových mol se schůdky. Písečnou pláž zde, jako v celé Istrii, nenaleznete. Moře je zde krásně teplé a velmi klidné.

Ubytování

Rekreační budovy a kempy byly vystavěny v okrajových částech města a neruší tak idylickou atmosféru středověkého jádra plného romantických klidných i rušnějších koutů.

Z kempů jsou to například kemp Monsena, Polari, Porton Biondi.

Odkazy na jednotlivá zařízení a další informace o městě najdete například na této adrese:

http://www.rovinj.info/eng/index.asp

Sport

Sportovní nadšenci si zde vyberou ze široké nabídky všech druhů vodních sportů jako windsurfing, plachtění, potápění, vodní lyžování. Zahrát si moho i tenis, minigolf. Najdete zde i několik půjčoven kol.

Historie

Rovinj je velmi staré sídlo, které založili Ilyrové. V roce 129 před n.l ovládli město Římané. Vzkvétalo především za vlády Benátčanů, kdy zásobovalo ostatní části republiky dřevem, stavebním kamenem a dobytkem. Po pádu Benátské republiky začalo upadat. Město bylo velmi poničeno ve 2. světové válce a po ní se italští obyvatelé stěhovali z města pryč. Nahradili je ale chorvatští umělci, spisovatelé a výtvarníci, kteří zde kupovali a opravovali zchátralé domy a dali městu opět život. Umělecká komunita zde žije dodnes.

Památky

Kostel sv. Eufemie je dominantou města

Zajímavá je legenda o sv. Eufemii, která je patronkou města a jíž je zasvěcen i kostel vybudovaný v 18. století na nejvyšším místě Rovinje.

Sv. Eufemie byla za vlády císaře Diokleciána pronásledovaná a v roce 304 byla předhozena lvům, kteří ji však neublížili a tak byla dále mučena na mučících nástrojích. Její ostatky však při převozu do Konstantinopole záhadně zmizely a roku 800 prý její tělo připlulo k poloostrovu v těžkém sarkofágu, který nemohl nikdo uzvednout. Až se objevil chlapec obdarovaný božskou silou, který sarkofág s pomocí dvou krav odvezl na místo jejího posledního odpočinku. Je ke shlédnutí přímo v kostele, který se stal opravdovou dominantou města.

Historické centrum města je plné typických malých uliček, náměstíček, schodišť a průchodů. Ve města najdete několik zajímavých staveb – například Radnici ze 17. století, červenou věž v přístavu, barokní oblouk Balbi z r. 1680, ve východní části potom františkánský klášter s kostelem sv. Františka z 19. století, v jižní části románské sedmiboké babtisterium Nejsvětější Trojice ze 13. století.

Nejznámější uličkou je úzká ulička Grisia, která vede z centra až ke kostelu sv. Eufemie a je plná malých obchldků s rozličnými uměleckými předměty.

Co ještě navštívit ve městě

Akvárium

V roce 1891 otevřené mořské akvárium čítá mnoho druhů mořských živočichů a slouží zároveň jako vědecká instituce. Otevřeno je v sezóně denně od 9 do 21hodin.

Městské muzeum

Muzeum mapuje především historii města samotného a jeho nejbližšího okolí. Nachází se zde trvalá expozice istrijských lidových krojů..

Výlety

Zříceniny obce Dvigradu

Asi 17km severně od města Rovinj nedaleko obce Knafanar se nachází zříceny obce Dvigrad. Tiché, klidné místo s nádherným výhledem na zalesněné svahy nad Limským zálivem.

Obec Bale

15km směrem na jihovýchod od Rovinje se nachází středověká obec Bale, ve které se zachovala velká část systému opěvnění. Za vidění stojí i opevněný zámek rodiny Soardo-Bembo, původně gotický hrad, k němuž byla přistavěna v 15. století obytná část.

Okolní malé ostrůvky

V okolí Rovinje se nachází 13 menších ostrůvků, z nichž některé jsou s pevninou spojeny pravidelnou lodní dopravou a pořádají se na ně výlety pro turisty toužící po klidu a úniku od ruchu turistických center a hotelových komplexů. Jedná se především o ostrov Katarina a ze dvou menších ostrůvků skládající se Crveni otok.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 02.10. 2010 (5269 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©