Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:28
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Rab


 

Rab

Poloha a základní informace

Ostrov Rab je díky svým příznivým podmínkám turisty velmi oblíben. Nachází ve vnitřním pásu Kvarnerských ostrovů mezi ostrovy Pag, Cres a Krk. Celková plocha je 93,5km2, je 22km dlouhý a v nejširším místě 11km široký. Severozápadní část je porostlá lesy, zbytek je pokryt duby a makchií, střední část je velmi úrodná, pěstuje se vinná réva, olivovníky a zelenina. Rab je chráněn před nepříjemnými větry vanoucími z pevniny pohořím Kamenjak (nejvyšší hora Straža – 408m.n.m). Největšími městy na ostrově jsou Rab, Lopar, Banjol, Barbat a Supetarska Draga.

Historie

Ostrov Rab byl osídlen ilyrskými Liburny již kolem roku 360 př.n.l. Ve 2. stolelí př.n.l. se dostal pod nadvládu Římanů, kteří si ostrov velmi oblíbili a bohatí Římané si zde stavěli svá letní sídla. V letech 1449 až 1456 byl ostrov zasažen morovou epidemií, které podlehla většina obyvatel.

Doprava

Ostrov Rab má pravidelné trajektové spojení s pevninou – Mišnjak s Jablanacem – tento trajekt je v provozu celoročně. Dalším trajek jezdí trasu Lopar – Baška

Pláže a koupání

Pobřeží Rabu je poměrně dost členité, koupání je tudíž možné v různých menších či větších zátokách, mezi něž patří například Sveta Fumija, Supetarska Draga, Kamporska Draga, Lopar, Crnika a další.

Obce na ostrově Rab

Rab

Rab je správním střediskem a největším městem ostrova. Leží na západním pobřeží, stará část (nejstarší čtvrť je Kaldanac) města byla vystavěna na malém poloostrově a nová část (čtvrť Varoš) na přilehlé pevnině. Nová část plynule přechází do obcí Banjol a Barbat. Rab má velmi bohatou historii. Za dob římské nadvlády byl nazýván Felix Arba a bylo zde postaveno mnoho domů, chrámů, náměstí, viaduktů a lázní. I v průběhu dalších staletí prožíval Rab rušná období, během nichž zde vyrůstaly další a další stavby nejrůznějšího druhu. Rab má dochované původní středověké urbanistické uspořádání se spoustou náměstí a uliček. Mezi nejvýznamnější dochované stavby určitě patří románská katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 12. století, palác rodu Cassiů, palác Crnota, opevnění města a mnohé další.

Rab je rušné a velmi kulturní město. Během sezóny můžete navštívit některou z letních teras, na kterých vystupují folklorní hudební a taneční skupiny. Na nábřežích se konají letní slavnosti a rybářské letní noci. Pro milovníky vážné hudby mají v Rabu připravené Rabské hudební večery.

Lopar

Lopar najdete 13km směrem na sever od Rabu. Krásné koupání, písečné pláže pozvolna se svažující do vyhřátého moře a dostatek vegetace zpříjemňující pobyt u moře - ideální podmínky pro letní dovolenou pro rodiny s malými dětmi. Nejznámnější pláží je nádherná písčitá Rajska plaža.

Supetarska Draga

Nachází se na severozápadě ostrova, asi 7km od Rabu a je rozdělena na dvě části – Gornja Draga a Donja Draga. Jsou zde výborné podmínky pro potápění, především u ostrůvků Mamon, Srednjak a Sajlovac.

Banjol

K tomuto městečku patří pěkné zátoky s krásným koupáním Padova I, II a III. Banjol je turistické městečko plné hotelů, apartmánů, restaurací, vináren a sportovišť.

Barbat

Barbat navazuje na Banjol. I zde je široká nabídka objektů k ubytování, stravování i zábavě. Barbat má vhodné podmínky pro windsurfing, voní lyžování, potápění a další vodní sporty.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 03.04. 2011 (5044 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©