Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:57
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Cestopisy z Chorvatska
[ Cestopisy z Chorvatska ]

·Kniha: Chorvatsko - dovolená s dětmi
·Mali Rat a Omiš (Jiří Kalla)
·Dovolená Dalmácie 2008 (Jiří Kalla)
·Solin (Jiří Kalla)
·Národní park Biokovo a hora Sv. Jure (Jiří Kalla)
·Výlet do Dobrovníku
·Šibenik (Jiří Kalla)
·Národní park Krka (Jiří Kalla)
·Červené a Modré jezero (Jiří Kalla)

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Premantura


 

Premantura

Poloha a základní informace

Obec Premantura leží uprostřed malého úzkého poloostrůvku Kamenjak v nejjižnější části Istrie. Jedná se o klidnější středisko, ze kterého ale můžete podnikat výlety do nedalekých rušnějších měst. Premantura sousedí s Medulinem, od něhož je vzdálena asi 10km a s Pulou (12km). Směrem na východ od obce je Medulinský záliv s velkým množstvím menších ostrůvků. Směrem na jih se nachází mys Kamenjak, podle kterého dostala Premantura své jméno - promontorio znamená v italštině mys, malá trhlina.

Celkový počet stálých obyvatel je asi 250.

Koupání a pláže

V Premantuře se nachází mnoho pěkných míst ke koupání. Pláže jsou zde jak oblázkové, tak i se skalními plotnami nebo hrubším pískem. Vstup do vody je vhodný i pro děti. Jsou zde větší pláže, ale i skryté romantické plážičky (včetně nudistických), které poskytují soukromí. Koupání je možné i na blízkých malých ostrůvcích.

Sport

Premantura je vyhledávaným cílem především díky dobrým možnostem pro provozování windsurfingu. Místní vody rádi prozkoumávají též potápěči a rybáři. V mělkých vodách v okolí se loví langusty. Zahrát si můžete volejbal, fotbal, nohejbal, minigolf či bowling.

Ubytování

V Premantuře se nachází několik kempů, dále jsou zde možnosti ubytování v soukromí, v apartmánech či v penzionech. Velkou nabídku jednotlivých objektů naleznete například zde: www.premantura24.com

Historie a památky

První osadníci přistáli v těchto místech během turecké invaze do Dalmácie ve 14. a 15. století. Na zbytcích staré ilyrsko-římské kolonie zde byla vystavěna osada, o níž jsou doloženy první zmínky z dob okolo roku 1300. V blízkém okolí byly nalezeny zbytky římské vily a socha Minervy, které jsou uloženy v Archeologickém muzeu v Pule. Na hlavním náměstí v Premantuře najdete 27 metrů vysokou kamennou věž, která v minulosti sloužila námořníkům jako orientační bod při plavbě kolem mysu Kamenjak. Tato věž patří farnímu kostelu sv. Lovre ze 17. století. Sv. Lovre je zároveň patronem Premantury.

Okolí a výlety

  • Příjemnou procházkou můžete dojít po cestě pro pěší, která je asi 4km dlouhá, na mys Kamenjak – nejjižnější bod celé Istrie.

  • Navštivte nedaleké Brijunské ostrovy.

  • Historická Pula se nachází pouhých 12km odsud.

  • Chcete-li se vydat do rušnějších míst, než je Premantura, zajeďte do Medulinu a poznejte zároveň jeho krásné pláže.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 13.02. 2011 (5744 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©