Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 07:08
Den: Neděle
Týden: 26
Datum: 25. června
Rok: 2017

Svátek má:

Dnes: Ivan
Zítra: Adriana
Pozítří: Ladislav

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Pašman


 

Pašman

Poloha a základní informace

Ostrov Pašman patří k Severodalmatským ostrovům. Leží jihovýchodním směrem od ostrova Ugljan a je od něj oddělen úzkým průplavem Ždrelac. Ostrovy jsou zároveň spojeny mostem. Celková plocha ostrova je 56,9m2, je 21,1km dlouhý, v nejširším místě má až 4,1km. Žije zde 3349 stálých obyvatel, kteří se živí převážně zemědělstvím, pěstováním vinné révy, oliv, ovoce a zeleniny, rybařením a turismem.

Nejvyšším bodem ostrova Pašman je vrch Bokolj, který je v nadmořské výšce 272m.

Historie a památky

Ostrov byl osídlen již v pravěku, dokladem jsou pozůstatky strarých osídlení a to zejména u Tkonu a Kraje. Poblíž zátoky sv. Antonína na jihozápadním pobřeží stojí malý předrománský kostelík. Od roku 1050 byl ostrov ve vlastnictví Biogradské diecéze a roku 1126 připadl Zadarské arcidiecézi. Po roce 1409 byl pod nadvládou Benátské repuliky. V 15. - 18. století byly místní obyvatelé vystaveni neustálým atakům Turků. Po pádu Benátské republiky se stal součástí Francie, poté Rakouska-uherska a až v roce 1918 Jugoslávie.Od roku 1992 patří k Chorvatsku.

Koupání a pláže

Ostrov Pašman není místem, kde byste potkali davy turistů, i když jsou zde překrásné zátoky a mnoho míst ke klidnému koupání a trávení příjemné dovolené. Zátoky naleznete převážně na strmém pobřeží západní části ostrova, jsou zde velmi dobře chráněny před borou. Jmenujme především zátoky Polaca, Triluke, Soline, Landin, Taline a Kablin.

Obce a osady

Většina vesnic a obcí leží na méně členitém východním pobřeží ostrova. Patří mezi ně: Tkon, Kraj, Pašman, Mrljane, Nevidane, Dobropoljana, Banj a Ždrelac.

Tkon

Tkon je stará rybářská vesnice, která leží jihu Pašmanu. Přijíždí sem trajekt z Biogradu na moru. Najdete zde mnoho písečných i skalnatých zátok. Z místních hor se vám nabízí nezapomenutelný výhled na okolní ostrůvky a také Kornati. Klidnější místo pro klidnou dovolenou jinde nenajdete.

Doprava

Ostrov Pašman má trajektové spojení s pevninou - s městem Biograd na moru. Trajekt vyjíždí z obce Tkon a cesta trvá asi 15 minut.

Ubytování

Pašman nabízí ubytování v soukromí nebo v kempu. Hledat můžete například zde: www.pasman-tkon.eu, www.pasman24.com

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 12.01. 2011 (4235 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©