Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:49
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Jídlo a pití
[ Jídlo a pití ]

·Lov olihní a recepty na jejich přípravu
·Pršut - oblíbená chorvatská pochoutka
·Lanýže - chorvatská pochoutka
·Záhorské Štrukle = Zagorje štrukli
·Likér Maraschino - sluneční rosa
·Ochutnejte speciality z fíků
·Potraviny
·Kuchyně jadranského přímoří a její speciality
·Chorvatská kuchyně

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Pašman


 

Pašman

Poloha a základní informace

Ostrov Pašman patří k Severodalmatským ostrovům. Leží jihovýchodním směrem od ostrova Ugljan a je od něj oddělen úzkým průplavem Ždrelac. Ostrovy jsou zároveň spojeny mostem. Celková plocha ostrova je 56,9m2, je 21,1km dlouhý, v nejširším místě má až 4,1km. Žije zde 3349 stálých obyvatel, kteří se živí převážně zemědělstvím, pěstováním vinné révy, oliv, ovoce a zeleniny, rybařením a turismem.

Nejvyšším bodem ostrova Pašman je vrch Bokolj, který je v nadmořské výšce 272m.

Historie a památky

Ostrov byl osídlen již v pravěku, dokladem jsou pozůstatky strarých osídlení a to zejména u Tkonu a Kraje. Poblíž zátoky sv. Antonína na jihozápadním pobřeží stojí malý předrománský kostelík. Od roku 1050 byl ostrov ve vlastnictví Biogradské diecéze a roku 1126 připadl Zadarské arcidiecézi. Po roce 1409 byl pod nadvládou Benátské repuliky. V 15. - 18. století byly místní obyvatelé vystaveni neustálým atakům Turků. Po pádu Benátské republiky se stal součástí Francie, poté Rakouska-uherska a až v roce 1918 Jugoslávie.Od roku 1992 patří k Chorvatsku.

Koupání a pláže

Ostrov Pašman není místem, kde byste potkali davy turistů, i když jsou zde překrásné zátoky a mnoho míst ke klidnému koupání a trávení příjemné dovolené. Zátoky naleznete převážně na strmém pobřeží západní části ostrova, jsou zde velmi dobře chráněny před borou. Jmenujme především zátoky Polaca, Triluke, Soline, Landin, Taline a Kablin.

Obce a osady

Většina vesnic a obcí leží na méně členitém východním pobřeží ostrova. Patří mezi ně: Tkon, Kraj, Pašman, Mrljane, Nevidane, Dobropoljana, Banj a Ždrelac.

Tkon

Tkon je stará rybářská vesnice, která leží jihu Pašmanu. Přijíždí sem trajekt z Biogradu na moru. Najdete zde mnoho písečných i skalnatých zátok. Z místních hor se vám nabízí nezapomenutelný výhled na okolní ostrůvky a také Kornati. Klidnější místo pro klidnou dovolenou jinde nenajdete.

Doprava

Ostrov Pašman má trajektové spojení s pevninou - s městem Biograd na moru. Trajekt vyjíždí z obce Tkon a cesta trvá asi 15 minut.

Ubytování

Pašman nabízí ubytování v soukromí nebo v kempu. Hledat můžete například zde: www.pasman-tkon.eu, www.pasman24.com

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 12.01. 2011 (4973 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©