Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:52
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Počasí v Chorvatsku
[ Počasí v Chorvatsku ]

·O víkendu přijde do Chorvatska další vlna veder
·Co dělat, když na Jadranu prší

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Opatija


 

Opatija

Poloha a základní informace

Lázeňské městečko Opatija se nachází v severozápadním cípu Rijeckého zálivu na Kvarnerské riviéře asi 13km směrem na západ od Rijeky. Je chráněno bohatě zalesněnými kopci pohoří Učka, což velmi zpříjemňuje zdejší klima. Díky dobrým podmínkám zde roste velké množství vegetace, především palmy, vavříny, agáve, jedlé kaštany a oleandry. Ve městě žije asi 13tisíc stálých obyvatel, v letní sezóně je plné turistů.

Historie

Název Opatija je odvozen od benediktinského opatství sv. Jakuba, které zde bylo založeno v 11. století a kolem nějž vyrostla původní rybářská vesnice. V polovina 19. století si zde nechal postavit vilu s rozlehlým subtropickým parkem bohatý italský kupec Scarpa, díky němuž se do města dostala velká spousta jeho vysoce postavených přátel, které zval na návštěvu. V tomto období zaznamenalo město velký rozvoj. Z Opatije se stává díky příznivým klimatickým podmínkám lázeňské centrum. V roce 1899 získala Opatija statut klimatických lázní. Podrobněji a velmi přehledně o historii Opatije se můžete dočíst zde.

Koupání a pláže

V Opatiji jsou 4 městská koupaliště (Slatina, Opatija, Tomaševac a Lino), na která byl navezen písek (jak na břeh tak i do části vstupu do moře), jsou chráněna kovovými sítěmi proti žralokům. Většina hotelů má také své vlastní pláže a bazény s mořskou vodou.

Ubytování

První hotel byl v Opatiji vybudován již v roce 1883 a do dnešní doby zde vyrostlo opravdu velké množství rozličných ubytovacích kapacit od nejluxusnějších až po ty pro méně náročné. Vybírejte například zde.

Co navštívit ve městě

Ve městě je moc pěkný okrasný park (základem je původní park kupce Scarpy kolem jeho vily), který patří k nejbohatším na chorvatském pobřeží a je zároveň botanickou zahradou a arboretem, ve kterém najdete například banánovníky, sekvoje a kamélie.

Opatija je velmi kulturní město, v sezóně můžete navštívit různé kulturní akce - koncerty, divadelní představení a festivaly.

Výlety

Příjemná procházka se dá podniknout na zdejší promenádě, která vede z Opatije až do 13km vzdáleného městečka Lovran.

Pokud jste zdatnější turisté, můžete vystoupat na nejvyšší vrchol pohoří Učka, který se jmenuje Vojna. Z městečka na něj vede značená trasa, která vám zabere asi 5 hodin. Pro méně zdatné a pohodlnější výletníky je zde možnost vyjet téměř na vrchol autem, vystoupáte pak již jen asi 200m k vrcholu, ne kterém se nachází rozhledna, z níž se vám naskytne překrásný výhled.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 29.01. 2011 (4244 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©