Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:53
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Jídlo a pití
[ Jídlo a pití ]

·Lov olihní a recepty na jejich přípravu
·Pršut - oblíbená chorvatská pochoutka
·Lanýže - chorvatská pochoutka
·Záhorské Štrukle = Zagorje štrukli
·Likér Maraschino - sluneční rosa
·Ochutnejte speciality z fíků
·Potraviny
·Kuchyně jadranského přímoří a její speciality
·Chorvatská kuchyně

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Makarska


http://www.maminky.eu/jamalka/pictures/Makarska1.JPG

Městečko Makarska se rozprostírá v centru Makarské riviéry na úpatí pohoří Biokovo v široké zátoce mezi mysem Osejava a poloostrovem Sv. Petra. Je to jedno z nejaktraktivnějších letovisek v celé Dalmácii. Má velmi příjemné podnebí, ze severu je chráněno pohořím Biokovo před před větry z vnitrozemí a počet hodin slunečního svitu je poměrně dost vysoký. Velkou předností Makarské je také dostatek vegetace, zejména borových hájů.

Svou oblibu získala nejen díky své malebné poloze, ale i krásným pozvolna se do moře svažujícím oblázkovým plážím. Nejdelší pláží je 1,5km dlouhá pláž Donja Luka, na kterou navazuje pobřeží rozčleněné do menších zátok-pláží.

Na své si zde přijdou milovníci vodních sportů, ale i cyklisté a turisté, kteří mohou vyrazit na túry do pohoří Biokovo. V Makarské je velké tenisové centrum a hřiště pro další míčové sporty.

Makarská je rušné turistické centrum plné hotelů, penzionů, vil, barů, diskoték, restaurací a kaváren. Navštívit můžete také letní kino.

Každou sezónu se zde pořádá „Makarské kulturní léto“ plné rozmanitých akcí, koncertů, výstav a atraktivních Rybářských nocí, Noc Kalelargy a letní Karneval.

http://www.maminky.eu/jamalka/pictures/makarska2.JPG

První historická zmínka o Makarské (osada Inaronia) pochází ze 4. století. Městečko bylo v 9. století jedním ze sídel slovanských Neretljanců, kteří později museli přijmout nadvládu chorvatských králů, kteří byli vystřídáni bosenskými bány. Dále zde 200 let vládli Turci, později Benátčané, Francouzi a Rakušané. Roku 1918 se stala součástí jugoslávského státu. I když se zde vystřídalo několik národností, architektura historického středu města jimi není ovlivněna a je typicky dalmátská.

Starobylé centrum, jehož středem je náměstí významného chorvatského básníka Andriji Kačie-Miošice, vás jistě zláká k mnohým procházkám malebnými uličkami. Na horní straně náměstí si můžete prohlédnout barokní kostel Sv. Marka a barokní kašnu. Z Jurjevičova náměstí se dostanete do zajímavého barokního paláce Ivaniševičů. Na nábřeží stojí barokní domy, kostel sv. Filipa Neri.

http://www.maminky.eu/jamalka/pictures/makarska_plaz2_medium.JPG

http://www.maminky.eu/jamalka/pictures/makarska_plaz_medium.JPG

Kam se ještě podívat?

V okrajové části Makarské je františkánský klášter, v jehož prostorách naleznete malakologické muzeum s největšími sbírkami mušlí, měkkýšů a dalších mořských živočichů.

Příjemnou procházku si můžete udělat směrem na jih do blízkého centa Tučepi (cesta vám bude trvat asi 50 minut) nebo si ji můžete protáhnout až do Podgory. Pokud vyrazíte pěšky na druhou stranu, tedy na sever podél moře, dojdete do dalšího turistického centra Baška Voda, popřípadě po 12km až do Brely.

Milovníci výhledů vyrazí na nejvyšší vrchol pohoří Biokovo 1762 m.n.m. Vysoký Svatý Jiří (Sveti Jure). Z Makarské je vzdálen 25km, dá se na něj dostat autem po malé silničce. Možný je samozřejmě i pěší výstup, vhodný ale jen pro trénované turisty.

Informace o ubytovacích kapacitách můžete najít např. zde:

www.makarska.com

www.makarskainfo.com

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 17.08. 2010 (5815 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©