Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:50
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Kultura a zvyky
[ Kultura a zvyky ]

·Mikuláš v Chorvatsku
·Salona - archeologická lokalita
·Velký karneval v Zadaru
·Rytířský den ve Vrané
·Pažská krajka (Paška čipka)
·Tišno hostí Velikonoční festival
·Tip na výlet: Eko-etno vesnice Stara Kapela
·Masopustní karneval v Rijece
·Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Krk


 

Ostrov Krk

Poloha a základní informace

Ostrov Krk se nachází ve vnitřním pásu Kvarnerských ostorvů. Se 409km2 je největším ostrovem v Jaderském moři. Žije zde asi 18 tisíc stálých obyvatel, kteří se živí především zemědělstvím, rybolovem a samozřejmě cestovním ruchem. Nejvyšším bodem ostrova je vrch Obzova (569). Mezi hlavní turistická letoviska patří Baška, Krk, Punat, Njivice, Malinska, Omišalj a Vrbnik.

Doprava

Nejjednodušší cesta na ostrov Krk je autem přes Krčki most, který vede z pevniny z obce Kraljevica, přes ostrůvek Sveti Marko.

Letadlem se dostanete na letiště Podol poblíž obce Omišalj.

Pravidelná trajektová doprava je zajišťována mezi Krkem a Cresem (Valbiska-Merag) a Krkem a Rabem (Baška-Lopar).

Historie

Ostrov byl osídlen již dávno, prvními známými obyvately byly ilyrští Liburnové. Na čas patřil ostrov pod Benátky, poté byl postoupen pánům z Krku a kolem roku 1480 byl vrácen zpět Benátské republice. Krk byl po staletí centrem vzdělanosti a kolébkou chorvatského jazyka. Dochoval se zde jeden z nejstarších hlaholských dokumentů tzv. Bašská deska.

Města a obce na ostrově Krk

Krk

Město Krk je největším městem a také správním střediskem ostrova. Leží v Krckém zálivu na jihozápadním pobřeží. Má bohatou historii, z různých historických období se zde dochovalo mnoho památek. Nejvýznamnější z nich je katedrála Panny Marie se zdobenými sloupy z římského a románského období. Za shlédnutí stojí také opevnění města s věží Kamplin a biskupský palác s bohatou sbírkou starých italských obrazů.

Příjemné koupání naleznete v zátoce Dražica, kolem níž byla vystavěna většina ubytovacích zařízení.

Baška

Letovisko Baška leží na jižním pobřeží ostrova Krk v Bašské zátoce. Je velmi oblíbené díky pěkným plážím, které jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Více informací naleznete v samostatném článku ZDE.

Omišalj

Menší letovisko u Omišaljské zátoky na severním pobřeží Krku. Ubytovací kapacity byly vystavěny převážně při pobřeží, stará část města se rozkládá na plošině nad mořem.

Malinska

Velmi oblíbené turistické letovisko na severozápadním pobřeží, jemuž vévodí zajímavě architektonicky řešený hotelový komplex Halodovo. V místě mají turisté dostatek možností ke sportovnímu vyžití a noční zábavě.

Vrbnik

Vrbnik je menší rybářské městečko na severním pobřeží ostrova. Rozkládá se na vysokém vápencovém útesu. Městečko má bohatou historii a dochovaly se zde zbytky středověkého opevnění a hradu.

Punat

Punat patří k největším městům na Krku. Nachází se v Punatské zátoce na jihozápadním pobřeží ostrova. Jsou zde písečné pláže pozvolna se svažující do moře vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Kromě pěkných pláží a velmi dobrých možností ubytování naleznete ve městě i pozoruhodné historické památky. Mezi ně patří barokní kostel svaté Trojice, staré domy s typickými schodišti a terasami a také jedna technická památka – Stari toš – lis na olej z 18. století, který složí v dnešní době jako velmi zajíjmavý bar.

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 21.04. 2011 (5246 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©