Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:54
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Ubytování v Chorvatsku
[ Ubytování v Chorvatsku ]

·Dovolená v Omiši - na co je dobré dát si pozor

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Jaderské moře


Jadran

         Jadran leží mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem a má plochu téměř 140 tis. km2. Část, která patří Chorvatsku je jeho východním pobřežím, které se táhne od Privlaky na jihu až po mys Savudrija na západě, včetně všech ostrovů. Je to jedinečné místo v Evropě pro plavby motorovými a závodními čluny a také jachtami. Chorvatsko je právem nazýváno zemí ostrovů, jelikož jich má kolem pobřeží více než tisíc a každý z nich je jiný. První výlet na pobřeží Jadranu a jeho ostrovy je cestou do neznáma a každý další výlet je návštěvou rodinné krásy této země, pokaždé jiné a beroucí dech.

Jadran

Hloubka
V oblasti Istrie je Jadran nejvíce mělký, kde hloubka většinou nepřekračuje 50 m. Od Puly se mořské dno mírně prohlubuje a vytváří dlouhou úžlabinu - Jabucka kotlina, která se táhne od Zirje směrem k Itálii. Největší hloubka je zde asi 240 m. Od Jabucké kotliny se dno zvedá k útesům Palgruza, kde dosahuje hloubky 130 m. Směrem na jih mořské dno strmě klesá směrem k Južnojadraska dolina, kde je nejhlubší změřená hloubka kolem 1300 m.

Příliv a odliv
Na Jadranu není příliš velký rozdíl mezi hladinou při přílivu a odlivu. V jižní části je rozdíl kolem 40 cm a v severní hlavně v Istrii kolem jednoho metru. V úzkých kanálech nebo zátokách může příliv mohutně narůstat díky větru Jugo vanoucímu od moře. Tento jev je charakteristický pro široké a hluboké zálivy na jižním Jadranu.

Mořské proudy
Mořské proudy vznikají v důsledku větru, rozdílu tlaku, teploty a slanosti mořské vody. Dle jejich směru rozlišujeme horizontální a vertikální. Objevují se i spodní proudy, které jsou výsledkem pohybu mořské vody z teplejších oblastí do studených, v průběhu kterých  se hladina ochlazuje a klesá k mořskému dnu. Mořské proudy na Jadranu jsou však jen slabě pozorovatelné, jejich rychlost kolísá v závislosti na oblastech, ale také na ročním období. Průměrná rychlost proudů je kolem půl uzlu, ale mohou dosahovat i čtyřech uzlů.

Slanost moře
Slanost moře je určována celkovým obsahem soli na kilogram mořské vody. Průměrná slanost jadranu je 38,3 gramu soli na kilogram. V severní části Jadranu je slanost nepatrně menší díky přítokům sladké vody.

Teplota moře
Na Jadranu dochází k velkým výkyvům teploty mořské hladiny. Průměrná roční teplota je 11°C. V zimním období však klesá až k 7°C a občas i níže. Na jaře se moře otepluje a průměrná teplota stoupá k 18°C. V létě průměrná teplota dosahuje od 22 do 25°C a v jižní části a na Istrii dokonce i 27°C. Nejteplejší je moře v srpnu. V Jaderském moři jsou velmi dobře rozeznatelné teplotní vrstvy a to zejména v létě. První teplotní vrstva je do hloubky 3-5 metrů pod hladinou. Další kolem 12 metrů a další kolem 18 metrů. V hlobce větší než 30 metrů je většinou konstantní teplota po celý rok.
 
Čistota a ekologie
Jandran patří k nejčistším regionům z oblasti Středozemního moře. Kvalita vody je pravidelně kontrolována a celé pobřeží (až na malé vyjímky) vyhovuje požadavkům na čistotu vody pro koupání. Přetrvávajícím problémem je však v mnoha letoviscích vyústění kanalizace přímo do moře, což může způsobit znečištění. Tento problém je však urychleně řešen výstavbou čističek odpadních vod, což je v současné době jedna z hlavních priorit. Čistotu moře si můžete ověřit na stránkách chorvatského Ministerstva životního prostředí, kde jsou zveřejňovány výsledky pravidelných měření znečištění vody.

Vítr
Bóra - nejznámějším větrem na Jadranu je bóra, která vyniká svou silou. Tento chladný vítr dosahující síly orkánu vane z pevniny směrem na moře kde naráží na teplý vzduch. Pokud se dostane na volné moře, kde mu nepřekážejí ostrovy dokáže vytvořít vlny vysoké až 3 metry, které mohou často měnit svůj směr a jsou o to nebezpečnější. Další nebezpečí bóry je v tom, že přichází nečekaně a jejímu příchodu nic nenasvědčuje. Častěji se bóra vyskytuje na severu a hlavně v zimním období, kdy může trvat i několik dnů. V létě bývá slabší a trvá mnohdy jen několik hodin.
Jugo je dalším nebezpečným větrem, který vane podél pobřeží Jadranu od jihu. Přináší mraky, déšť a někdy i písečné mraky z Afriky. V létě trvá jugo pouze několik dnů, v zimě i týdnů. Jugo vytváří široké a vysoké vlny, které dosahují někdy i čtyř metrů. Hlavně na severu chorvatského pobřeží způsobuje značné vlnobití a vodní kapky z vln se díky větru dostávají i daleko od břehu a prokysličují, zvlhčují a jodizují vzduch, což je velice prospěšné pro lidské zdraví.
Mistral - tento vítr mají v oblibě zejména jachtaří. Přináší totiž dobré počasí a vane od severozápadu. Tento vítr nezvedá vlny a často fouká v pravidelných denních intervalech i několik dnů za sebou. Tento vítr se většinou nevyskytuje v zimních měsících a více se projevuje v jižní části jadranu.


Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 20.05. 2007 (45673 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©