Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:51
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Gradac


 

Gradac

Poloha a základní informace

Gradac je poměrně velké letovisko na jihu Makarské riviéry vzdálené cca 40km od Makarské. Městu tvoří malebnou kulisu masiv Biokovo (Riliče) a spolu s překrásnými dlouhými plážemi přivádí každoročně do města mnoho turistů. Žije zde okolo 3600 stálých obyvatel zaměstnaných většinou v oblasti turistického ruchu.

Historie a památky

Gradac byl osídlen již v pravěku, dokladem jsou kamenné haldy z doby bronzové a počátku doby železné. V románském odobí byl Gradac důležitým pobřežním centrem, z tohoto období pochází románské mince a fragment římsy monumentální budovy z 2.-3. století, které zde byly nalezené. Poblíž hotelu Laguna bylo objeveno mnoho hrobek, což dokládá, že zde v době románské bylo pohřebiště. V Gradacu se nachází zbytky římských staveb a středověkého opevnění, které sloužilo k obraně před Turky. Zbytky římského zdiva si lze prohlédnout přímo u moře v osadě Crkvina. V průběhu 2. světové války byl Gradac důležitým partyzánským opevněním, ze kterého vzdorovali útokům italských okupantů.

Pláže a koupání

Pěkné možnosti koupání nabízí zdejší široké a dlouhé pláže (celková délka pláží je asi 7km). V jižní části města se nachází nádherná pláž Gornja Vala, o které se říká, že je jedna z nejpěknějších v této oblasti.

Sportovní vyžití

V Gradacu lze provozovat všechny druhy vodních sportů, najdete zde potápěčský klub, tenisové kurty, můžete zde jezdit na kole či se jen procházet po krásných plážích.

Ubytování

První hotel byl v Gradacu vystavěn v roce 1919, ale další rozvoj turismu zde začal až počátkem 60. let. Gradac má nyní široké možnosti moderního ubytování od hotelů, penzionů až po ubytování v soukromí. Informace o ubytování můžete vyhledávat například zde: http://www.gradac.info/gradac-accommodation/

Výlety do okolí

Navštívit můžete nedaleké ostrovy Korčulu a Hvar nebo poloostrov Pelješac. Příjemným výletem může být i plavba do delty Neretvy nebo výlet do 40km vzdáleného poutního místa Medjugorje. Milovníci přírodních zajímavostí se jistě zajedou podívat na 8km vzdálené sladkovodní krasové Bačinsko jezero, které je ve skutečnosti soustavou šesti navzájem propojených krasových závrtů, jejichž hladina je nad úrovní moře a dno pod úrovní hladiny moře. V jezeře jiže mnoho druhů mořských i sladkovodních ryb.

Další informace o oblasti Gradacu naleznete zde:

www.gradac.info

www.gradac.hr

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 05.01. 2011 (6167 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©