Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:49
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Cres






 

Ostrov Cres

Poloha a povrch

Ostrov Cres se rozkládá v severozápadní části vnějšího pásu Kvarnerských ostrovů na ploše 404km2. Jeho pobřeží je málo členité a v okolí se nevyskytuje tolik menších ostrůvků jako je tomu u jiných chorvatských souostroví. Na ostrově není kromě několika malých pramnů na pobřeží žádná tekoucí voda, ale uprostřed ostrova se nachází poměrně rozlehlé Vranské jezero (Vransko jezero), jež zásobuje obce na ostrově Cres a Lošinj pitnou vodou.

Cres byl původně spojen s ostrovem Lošinj a tvořily tak společně největší ostrov na Jadranu nazvaný Apsyrtides. Kvůli zkrácení plavby byla však u města Osor ve starověku prokopána několik desítek metrů široká šíje a ostrovy byly odděleny úzkým Osorským průplavem (Osorski tjesnac). Oba ostrovy jsou nyní spojeny po část dne mostem, který se otevírá v určitý čas, aby mohly proplout lodě.

Nejvyšším bodem ostrova je vrch Gorice (650m n.m)

Historie

Původními obyvateli ostrova byli ilyrští Liburnové, kteří se zde usadili kolem roku 1600 př.n.l. Později se zde usadili Řekové a Římané. Od raného středověku byl Cres osídlován Slovany. Od 10. století byl Cres pod vládou Benátčanů, toto období trvalo asi 800 let a z této doby pochází většina architektonických skvostů, kterými se Cres pyšní. Následovala doba, kdy patřil Cres pod Rakousko-Uhersko. Po 1. světové válce se stal ostrov součástí Itálie a po 2. sv.válce byl připojen k Jugoslávii.

Památky

Na ostrově se dochovali pozůstatky antického i starochorvatského osídlení. Nejvýznamnější stavby pocházejí z dob, kdy byl Cres pod nadvládou Benátčanů. Více o památkách u jednotlivých měst a obcí.

Doprava

Na ostrov Cres se dostanete trajektem:

Z obce Brestova na Istrijském poloostrově do obce Porozina na Cresu.

Z přístavu Valbiska na ostrově Krk do obce Merag na Cresu.

Jízdní řády trajektů nalenete například zde: www.island-cres.info

Po celé délce ostrova vede silnice, začínající v obci Porozina na severu, pokračující do Osoru ve střední části a na jih do Punty Križa a Lusare a odbočující přes most v Osoru na ostrov Lošinj.

Vranské jezero (Vransko jezero)

Toto sladkovodní jezero leží ve střední části ostrova. Jeho plocha je 6km2, hluboké je místy až 70m. Dno jezera leží 68m pod hladinou moře (jedná se o tzv. kryptodepresi). Zásobeno je podzemními sladkovodními prameny, ale hlavně dešťovými srážkami. Voda je velmi čistá a bohatá na ryby. Nejbližší okolí je chráněno a v jezeře je koupání zakázáno. Okolní kopce ale nabízí nádherný výhled na jezero i celý ostrov.

V blízkosti jezera je chráněná oblast, kde je sídliště supa bělohlavého.

Nepleťte si toto Vranské jezero na Cresu se stejnojmenným jezerem v Severní Dalmácii poblíž Zadaru!

Města a obce

Hlavní město ostrova – Cres

Hlavním a nejvýznamnějším městem na ostrově je město Cres. Nachází se ve střední části ostrova u hluboké a chráněné zátoky, která nabízí pěkné koupání. Již v antických dobách byl Cres významným obchodním přístavem.

Většina historických staveb ve městě pochází především z doby benátské nadvlády. Starší část města je plná malých a spletitých uliček obehnaných hradbami s obrannými věžemi ze 14. a 16. století. Na nábřeží se nachází několik významných staveb – Knížecí palác (Kněžev dvor), městská lodžie, radnice a hodinová věž. Goticko-renesanční kostel Panny Marie Sněžné z 15. století najdete na náměstí. Celé městečko působí velmi romanticky.

Hotelový komplex, téměř jediný komplex s velkou ubytovací kapacitou na celém ostrově, se nachází mírně stranou od historického centra.

Osor

Osor je starobylé městečko ležící u uměle vykopaného průlivu mezi ostrovy Cres a Lošinj. Původně bylo velmi významným centrem ostrova a nachází se zde několik důležitých památek, mezi něž patří katedrála Panny Marie z 15. století.

Valun

Valun je vesnička ležící asi 13km směrem na jihozápad od Cresu. Ve zdejším farním kostele se dochovala tzv. Valunská deska (Valunska ploča), na které byl zapsán text, který se datuje do 9. nebo 10. století a jedná se tak o nejstarší starochorvatskou písemnou památku.

Beli

Vesnička Beli je umístěna v severní části ostrova za 12m hlubokou proláklinou a se zbytkem ostrova je spojena římským mostem, který byl restaurován v 19. století.

Martinščica

Tato obec se nachází na západním pobřeží ostrova Cres. Kromě Cresu je Martinščica jediným dalším významnějším turistickým letoviskem na ostrově. Je zde krásná 500m dlouhá oblázková pláž. Ubytování je možné v kempu Slatina nebo hotelovém městečku Sv. Martin.

Množství informací o ostrově naleznete například zde:

www.island-cres.net









Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 14.10. 2010 (6686 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©