Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 11:05
Den: Neděle
Týden: 51
Datum: 17. prosince
Rok: 2017

Svátek má:

Dnes: Daniel
Zítra: Miloslav
Pozítří: Ester

Regiony

Sponzorované odkazy


Přírodní krásy Chorvatska
[ Přírodní krásy Chorvatska ]

·Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
·Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
·Tuleň středomořský v jeskyni na Cresu
·Jeskyně Baredine u Poreče
·Kupa - hraniční řeka
·Řeka Korana pro vodáky
·Ostrov lásky Galešnjak
·Jeskyně Biserujka na Krku
·Močály Kopački Rit

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Brela


 

Brela

Brela je menší, ale velmi oblíbené, letovisko v severní části Makarské riviéry jen 5km vzdálené od dalšího letoviska Baška Voda. Má krásnou polohu při pobřeží pod horským masivem Biokovo. Patří mezi dražší turistická střediska.

Pláže a koupání v Brele

V Brele najdete příjemné oblázkové pláže, některé až 1,5km dlouhé, rozdělené menšími zátokami. Stín zajišťují borové lesy, které dosahují až k pobřeží. Moře je průzračné, přímo v něm se na některých místech objevují skaliska, která působí velmi romanticky.

Doprava

Autem

Do Brely se dostanete odbočkou z Jadranské magistrály. Pojedete ve směru Zagreb – Šestanovac nebo Rijeka – Šestanovac a od exitu Šestanovac je Brela vzdálená již jen 10km.

Letadlem

Letadlem doletíte na letiště Resnk nedaleko Splitu a odtud autobusem nebo taxíkem.

Autobusem

Každou půlhodinu jezdí ze Splitu směrem do Makarske autobus, který staví v Brele.

Historie

Nejstarší psanou historickou a kulturní památkou města Brela je „To Beroyllia“ pocázející z období kolem roku 950, která se zachovala díky byzantskému císaři Konstantinu Porfyrogenetovi. Ve své knize napsané v řečtině “O vládnutí říší” zmínil toto město jako jedno ze čtyř opevněných měst starého neretvanského knížectví Paganie. Tehdejší město Brela vedle Makaru, Zaostrogu a Gradce zmínil jako čtyři obydlené pevnosti stare Paganie. Zmínku o obyvatelíc Brel, nazvaných latinsky „Brolanenses“, nalezneme i v listině chorvatského knížete Juraje Šubiæe z města Klis, z roku 1315.

Název města má původ v pramenech vody, (tzv. vrilo nebo vrelo) a podmořském pramenu sladké vody (tzv . vrulja). Brelské „vrulja“je pramenem bezejmenné řeky z biokovského masívu, která vyvěrá asi 20 metrů pod mořskou hladinou. Vedle tohoto hlavního nejsilnějšího pramene existují další méně silné prameny, které se směšují s mořskou vodou.

Ubytování v Brele

Hotely v Brele jsou vystavěny ve stínu borových lesů. Kapacita lůžek je omezena a Brela hotelovou kapacitu dále příliš nerozšiřuje v rámci udržení určité exkluzivity. Hotely jsou plně vybaveny a nabízejí vše, co se od moderních hotelů očekává.

Kromě hotelů mohou turisté využít i široké nabídky ubytování v soukromí.

Sporty

Brela je vhodným místem pro všechny druhy vodních sportů. V blízkosti hotelů si můžete zahrát tenis, stolní tenis, kuželky, minigolf nebo si zacvičit ve fitcentrech.

Promenáda

Promenádní cestou podél moře (lungo mare) se přes Bašku Vodu a Baško Polje můžete projít až do středisek Makarska a Tučepi

Zajímavosti

V blízkém okolí Brely se pěstuje zvláštní druh višně zvaný maraska, z níž se vyrábí známý likér maraskino.

V Brele roste 1000 let starý dub.

Výlety z Brely

Jak jsme již psali výše, pěšky si můžete vyrazit podél moře (po lungo mare) do letovisek Baška Voda (4km), Makarska, Tučepi a Podgora (12km)

Brela má výhodnou pozici pro různé celodenní či půldenní výlety. Kromě měst Split, Omiš, Dubrovnik nebo ostrovů Hvar a Korčula, můžete navštívit zajímavá jezera u města Imotski.

Modré a Červené jezero poblíž města Imotski

Jedná se krasovo-seismická jezera. Od Brely jsou vzdálena asi 55km.

Červené jezero patří k nejpodivuhodnějším krasovým jevům. Původně bylo podzemní a tím, že se zřítili podzemní síně a chodby, se teprve stalo povrchovým. Nachází se ve 200m hlubokém závrtu, takže přímo k němu není žádný přístup.

Modré jezero je stejného původu jako Červené jezero. Je 800m dlouhé a 500m široké a je k němu snadný přístup.

www.brela.hr

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 04.11. 2010 (5613 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©