Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 01:29
Den: Sobota
Týden: 42
Datum: 21. října
Rok: 2017

Svátek má:

Dnes: Brigita
Zítra: Sabina
Pozítří: Teodor

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Brela


 

Brela

Brela je menší, ale velmi oblíbené, letovisko v severní části Makarské riviéry jen 5km vzdálené od dalšího letoviska Baška Voda. Má krásnou polohu při pobřeží pod horským masivem Biokovo. Patří mezi dražší turistická střediska.

Pláže a koupání v Brele

V Brele najdete příjemné oblázkové pláže, některé až 1,5km dlouhé, rozdělené menšími zátokami. Stín zajišťují borové lesy, které dosahují až k pobřeží. Moře je průzračné, přímo v něm se na některých místech objevují skaliska, která působí velmi romanticky.

Doprava

Autem

Do Brely se dostanete odbočkou z Jadranské magistrály. Pojedete ve směru Zagreb – Šestanovac nebo Rijeka – Šestanovac a od exitu Šestanovac je Brela vzdálená již jen 10km.

Letadlem

Letadlem doletíte na letiště Resnk nedaleko Splitu a odtud autobusem nebo taxíkem.

Autobusem

Každou půlhodinu jezdí ze Splitu směrem do Makarske autobus, který staví v Brele.

Historie

Nejstarší psanou historickou a kulturní památkou města Brela je „To Beroyllia“ pocázející z období kolem roku 950, která se zachovala díky byzantskému císaři Konstantinu Porfyrogenetovi. Ve své knize napsané v řečtině “O vládnutí říší” zmínil toto město jako jedno ze čtyř opevněných měst starého neretvanského knížectví Paganie. Tehdejší město Brela vedle Makaru, Zaostrogu a Gradce zmínil jako čtyři obydlené pevnosti stare Paganie. Zmínku o obyvatelíc Brel, nazvaných latinsky „Brolanenses“, nalezneme i v listině chorvatského knížete Juraje Šubiæe z města Klis, z roku 1315.

Název města má původ v pramenech vody, (tzv. vrilo nebo vrelo) a podmořském pramenu sladké vody (tzv . vrulja). Brelské „vrulja“je pramenem bezejmenné řeky z biokovského masívu, která vyvěrá asi 20 metrů pod mořskou hladinou. Vedle tohoto hlavního nejsilnějšího pramene existují další méně silné prameny, které se směšují s mořskou vodou.

Ubytování v Brele

Hotely v Brele jsou vystavěny ve stínu borových lesů. Kapacita lůžek je omezena a Brela hotelovou kapacitu dále příliš nerozšiřuje v rámci udržení určité exkluzivity. Hotely jsou plně vybaveny a nabízejí vše, co se od moderních hotelů očekává.

Kromě hotelů mohou turisté využít i široké nabídky ubytování v soukromí.

Sporty

Brela je vhodným místem pro všechny druhy vodních sportů. V blízkosti hotelů si můžete zahrát tenis, stolní tenis, kuželky, minigolf nebo si zacvičit ve fitcentrech.

Promenáda

Promenádní cestou podél moře (lungo mare) se přes Bašku Vodu a Baško Polje můžete projít až do středisek Makarska a Tučepi

Zajímavosti

V blízkém okolí Brely se pěstuje zvláštní druh višně zvaný maraska, z níž se vyrábí známý likér maraskino.

V Brele roste 1000 let starý dub.

Výlety z Brely

Jak jsme již psali výše, pěšky si můžete vyrazit podél moře (po lungo mare) do letovisek Baška Voda (4km), Makarska, Tučepi a Podgora (12km)

Brela má výhodnou pozici pro různé celodenní či půldenní výlety. Kromě měst Split, Omiš, Dubrovnik nebo ostrovů Hvar a Korčula, můžete navštívit zajímavá jezera u města Imotski.

Modré a Červené jezero poblíž města Imotski

Jedná se krasovo-seismická jezera. Od Brely jsou vzdálena asi 55km.

Červené jezero patří k nejpodivuhodnějším krasovým jevům. Původně bylo podzemní a tím, že se zřítili podzemní síně a chodby, se teprve stalo povrchovým. Nachází se ve 200m hlubokém závrtu, takže přímo k němu není žádný přístup.

Modré jezero je stejného původu jako Červené jezero. Je 800m dlouhé a 500m široké a je k němu snadný přístup.

www.brela.hr

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 04.11. 2010 (5526 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©