Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:23
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Přírodní krásy Chorvatska
[ Přírodní krásy Chorvatska ]

·Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
·Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
·Tuleň středomořský v jeskyni na Cresu
·Jeskyně Baredine u Poreče
·Kupa - hraniční řeka
·Řeka Korana pro vodáky
·Ostrov lásky Galešnjak
·Jeskyně Biserujka na Krku
·Močály Kopački Rit

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Brač
Ostrov Brač

 

Poloha a povrch

Ostrov Brač je třetí největší ostrov v Chorvatsku. Rozkládá se na ploše 396km2, je 36km dlouhý a 12km široký. Patří ke skupině Středodalmatských ostrovů, od ostrova Hvar jej odděluje Hvarský průliv, od pevniny Bračský průliv, od ostrova Šolta Splitskou úžinou.

Nejvyšším bodem je Vidova Gora, která je se svými 778m nad mořem zároveň nejvyšším bodem všech chorvatských ostrovů.

Složení ostrova je převážně vápencové, vyskytují se zde mnohé krasové jevy.

Na ostrově nejsou (kromě malých pramenů u Bolu) žádné vodní toky a všechna voda se sem dopravuje pomocí podmořského potrubního vedení z pevniny

Města a obce

Na ostrově je asi 13 tisíc stálých obyvatel, kteří žijí ve 23 městech a obcích: Bobovisca (vesnička na západní straně ostrova 1km ve vnitrozemí, patří k ní pobřežní Bobovisca na moru), Bol, Dol, Donji Humac (typická stará kamenná dalmátská obec 9km na jih od Supetaru), Dracevica, Gornji Humac, Lozisca, Milna (rybářská obec na západní straně ostrova, krásné oblázkové pláže, jediná marina na ostrově), Mirca, Murvica (obec na úpatí Vidovy gory, 30 minut chůze k poustevnám františkánských mnichů z 15. století a k Dračí jeskyni), Nerezisca, Novo Selo, Postira (letovisko s několika hotely a malým přístavem, 9km od Supetaru), Povlja (vesnice na pobřeží na severovýchodní straně ostrova, pěkné koupání v okolních zátokách), Pučisča (přístav na severním pobřeží, těžba kamene, výborné podmínky pro vodní sporty), Praznica, Selca (vnitrozemská osada 3km od Sumartinu na východě ostrova, středisko těžby kamene), Škrip (vesnice 3km jižně od Splitské směrem do vnitrozemí, nejstarší sídliště na Brači, mnohé dochované památky), Splitska (přístav na severním pobřeží nacházející se ve svahu nad mořem, zajímavý opevněný zámek ze 16. století), Sumartin (vesnice a malý přístav ve východním cípu ostrova, přijíždí sem trajekt z Makarské), Supetar, Sutivan (malý přístav na severním pobřeží, 7km od Supetaru, klidnější letovisko, oblázkové pláže s hrubým pískem, na pobřeží větrný mlýn).

Hlavními centry turistického ruchu jsou městečka Bol a Supetar.

Bol

Velmi oblíbené turistické středisko v jižní části ostrova, která je velmi hornatá. Městečko se nachází na úpatí nejvyšší hory Vidova gora.

Mezi městem a známou pláží Zlatý mys se nachází většina moderních ubytovacích zařízení. Pláž Zlatý mys (Zlatni rat) je 600m dlouhý výběžek do moře, který má trojúhelníkový tvar a během dne mění díky větrům svůj tvar. Z městečka vede na Zlatni rat příjemná promenádní cesta. I ostatní pláže jsou překrásné a táhnou se na obě strany od města v celkové délce asi 15 km. Je na nich hrubý písek a drobné kamínky. Dostatek vegetace na plážích a v jejich blízkosti poskytuje příjemný stín v největších vedrech.

Jádro města je starobylé, dochovaly se zde mnohé starobylé budovy, paláce, kostelíky a jiné stavby.

Supetar

Největší město leží na severním pobřeží ostrova a je jeho správním střediskem. Název města pochází z označení města sveti Petar (svatý Petr).

Jsou zde příjemné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, vhodné pro děti a méně zdatné plavce, s borovým porostem, který chrání před sluncem. Nejkrásnější pláže naleznete v zátokách Vlačica a Banj a v zátoce Vela Luka vzdálené 2km od Supetaru.

Největší hotelový komplex Supetrus se nachází v zátoce Banj.

V blízkosti města si můžete prohlédnout starochorvatský kostelík sv. Lukáše (Sveti Luka) z 11.-12. století.

Doprava

Letadlem – 10km směrem na severovýchod od Bolu se nachází mezinárodní letiště.

Trajektem – trajektové spojení s pevninou do měst Supetar, Sumatir, Milna a Bol, trajektové spojení má Brač i s okolními ostrovy Hvarem a Korčulou

Více na: www.jadrolinija.hr

Všechny obce a města na ostrově jsou propojeny silnicí.

Památky a výlety

Skalní kláštěr Blaca

Jedním z nejnavštěvovanějších bodů je pozoruhodný skalní klášter Blaca, který se nachází v jihozápadní části ostrova asi 1,5h hodiny pěší chůze od vesnice Murvica. Byl založen v 16. století hlaholskými mnichy, kteří prchali před Turky a v jeho prostorách naleznete muzeum dokumentující život v klášteře.

Dračí jeskyně

Dále stojí za vidění Dračí jeskyně (Zmajeva spilja), ke které se dostanete asi po hodině stoupání do kopce od kláštěra Blaca. Jeskyně byla dříve poustevnou hlaholských mnichů a dochovali se v ní rytiny a reliéfy, např. lidská hlava, lev, drak atd.

Kostelíky z 9.-12. století

Na Brači se dochovalo 18 starochorvatských kostelíků z 9.-12. století, které stojí většinou na návrších a naskýtá se z nich pěkný rozhled.

Vidova gora (778m n.m.)

Z nejvyššího vrcholu ostrova, který se nachází v jižní části asi 21km směrem na jih od Supetaru., je nádherný výhled až italským Apeninám.


Další informace o ostrově naleznete například zde: www.brac-info.com, ubytování lze vyhledat např. zde: www.otokbrac.com,Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 22.10. 2010 (5533 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©