Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 22:22
Den: Neděle
Týden: 08
Datum: 25. února
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Liliana
Zítra: Dorota
Pozítří: Alexandr

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Baška (ostrov Krk)

 

Baška (ostrov Krk)

Poloha a základní informace

Letovisko Baška leží na jižním pobřeží ostrova Krk v Bašské zátoce. Na protější pevnině se tyčí pohoří Velebit, které vytváří městečku nezapomenutelnou kulisu, stejně jako na ostrově ležící vápencové vrchy dosahující nadmořské výšky 569m n.m. Pěstuje se zde vinná réva a olivovníky. Nedaleko leží malý ostrůvek Prvič.

Koupání a pláže

Přímo v Bašce je pěkná asi 2 km dlouhá pláž s hrubým pískem a malými oblázky nazvaná Vela plaža. Díky pozvolnému vstupu do moře je vhodná i pro děti. Důkazem kvality pláže je označení „Modrá vlajka“, kterého se jí dostalo v roce 1999.

V okolí Bašky se nachází asi 30 dalších menších pláží, jsou většinou oblázkové.

Historie a památky

Baška byla osídlena již dávno, dokládají to nálezy antických hrobů. Ze středověku pocházejí kostely, které se zde dochovaly – např. sveti Marko. Ve středověku bylo centrum města na kopci, kde stál hrad „Stari Grad“, až později se přesunulo a začalo se rozrůstat při pobřeží.

Centrum městečka tvoří náměstí s farním kostelem Sveto Trojstvo z 18. století.

Vycházky a výlety

Lungomare

Pro kratší vycházky můžete využít promenádní cesty, která vede podél pobřeží.

Směrem na SZ od městečka leží vesnice Jurandvor, ve které stojí románský kostelík Sveta Lucia z roku cca 1100. Byla v něm nalezena kamenná deska, tzv. Baščanska ploča (Bašská deska) – jedna z nejstarších písemných chorvatských památek, na které je v hlaholici vytesán darovací zápis krále Zvonimíra, jímž věnoval místnímu kláštěru zdejší půdu.

Ubytování

V Bašce seženete různé druhy ubytování od hotelů, přes apartmány až po ubytování v soukromí. Vybírat můžete například zde: http://www.baska.a-croatia.com/cz/

Asi 5 minut chůze z centra městečka se nachází kemp Zablače - www.campzablace.info

Turistické cesty a stezky

Pro ty, kteří si po koupání a slunění na plážích rádi aktivně odpočinou pěší procházkou, je zde připraveno 14 značených turistických tras. Vyvedou vás od pláží na okolní kopce a skalní hřebeny, odkud se vám naskytnou překrásné výhledy. Jedna z tras vede na nejvyšší bod v okolí vrch Obzova. Po značených cestách můžete dojít také do obce Stara Baška, zátoky Bracol a Mala Luka. Mapy turistických cest získáte v místním informačním centru.

Zajímavosti

O rozvoj turistiky v této oblasti se zasloužil Čech Emil Geistlich, který zde postavil hotel Baška a místní krásy mezi Čechy všemožně propagoval.

Další propagátorkou Chorvatska a zejména Bašky mezi Čechy byla lékařka MUDr. Zdeňka Čermáková, která v Bašce dlouhá léta působila. O jejím životě vypráví velmi poutavě kniha „Slečna Doktorica“ (autorem je Ladislav Chrudina).


Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 19.01. 2011 (10362 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©