O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět

Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
Publikováno: Pátek, 14.12. 2012 - 10:55:21
Téma: Přírodní krásy Chorvatska


Na ostrově Brač se nachází velmi významná kulturně historická památka, kterou stojí za to navštívit. Jedná se o klášter Blaca, který je postaven ve skále v nadmořské výšce 250 metrů a spolu s okolím tvoří velmi zajímavou a malebnou scenérii.Kláštěr Blaca založili v 16. století hlaholští mniši, kteří sem uprchli před Turky. Správce ostrova jim věnoval jeskyni Ljubitovica a opuštěné území v jejím okolí. Mniši zde vybudovali jeskynní kostel a kláštěr, který v průběhu let upravovali a budovali jeho další části, včetně mnohých hospodářských budov, které jsou přilepeny ke skále. Mniši zde začali hospodařit, pěstovat víno, obhospodařovat neúrodnou půdu a věnovat se chovu hospodářských zvířat. V klášteře byla také založena škola pro děti z přilehlých osad.

Klášter je v současné době muzeem nazvaným Poustevna Blaca a je pro veřejnost zpřístupněn v hlavní letní sezóně každý den. V překrásných klášterních kamenných síních můžete obdivovat rozsáhlou knihovnu s cennými starými astronomickými tisky, dále je zde archiv, malá tiskárna, muzeum hodin a starých zbraní. K nejvýznamnějším částem kláštera patří hvězdárna s velikým teleskopem.

Přímo ke klášteru nevede žádná silnice, takže poslední část cesty musíte vyšlápnout pěšky.

Nejlepší je vyrazit z odbočky ze silnice směr Nerežišća - Vidova gora, směrem jihovýchodně od Supetaru. Zde zaparkujete auto a ke klášteru vás čeká pěkná cca dvouhodinová procházka přes opuštěnou osadu Dragovoda.

Tzv. Makadamovou cestou lze jet autem, ale pouze pokud vlastníte auto terénní, cesta je velmi nepohodlná. Po cca 20 minutách dojedete k náhorní plošině, kde auto zaparkujete u kamenného kříže a dále pokračujete pěšky.

Pro ty, kteří mají k dipsozici člun nebi loď, je zde ještě jedna možnost, a to zakotvit v zátoce Blaca na jižním pobřeží, směrem na západ od ostrova Bol. Odsud musíte pěšky vystoupat poměrně příkrou pěšinou až ke klášteru. Cesta zabere cca 40minut.Tento článek si můžete přečíst na webu O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
http://ochorvatsku.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://ochorvatsku.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=206