O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět

Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
Publikováno: Čtvrtek, 15.11. 2012 - 12:46:51
Téma: Přírodní krásy Chorvatska


Arboretum Trsteno nedaleko Dubrovníku je nejstarším arboretem na světě. Bylo vybudováno šlechtickým rodem Gučetič-Gozze koncem 15. století.Šlechtici si nechali přivézt semena stromů a rostlin z celého světa od lodních kapitánů. Přesné datum otevření arboreta není známé, ale první zmínky o něm pocházejí z roku 1492. V tomto roce byl postaven akvadukt, který zavlažoval a dodnes zavlažuje rostliny v arboretu.

V roce 1945 přešlo arboretum do státního majetku Jugoslávie. Od roku 1948 ho začala spravovat chorvatská akademie věd a umění. V roce 1962 bylo arboretum Trsteno zapsáno na  seznam chráněných přírodních památek jako památka zahradní architektury. Chráněná oblast arboreta zaujímá plochu asi 255 tisíc m2.


Trsteno utrpělo rozsáhlé škody během jugoslávských válek v roce 1991, i část arboreta byla závažně poničena. K dalšímu neštěstí došlo v roce 2000, kdy se v plamenech ocitlo asi 120tis. m2 plochy arboreta.

Chloubou arboreta jsou dva platany, které jsou přes 500 let staré a jsou jedinými exempláři svého druhu v Evropě. Přežily všechny místní katastrofy bez jediné újmy, dosahují výšky 45 a 60 metrů, jejich kmeny mají průměr cca 5 metrů. Naleznete je v úplném středu celého arboreta.Tento článek si můžete přečíst na webu O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
http://ochorvatsku.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://ochorvatsku.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=204