O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět

Split - rodiště otce ropného průmyslu
Publikováno: Pondělí, 17.09. 2012 - 14:13:33
Téma: Vše ostatní


Split je známý jako rodiště mnoha spisovatelů, umělců, sportovců, zpěváků a vědců, ale málokdo ví, že se zde narodil i „otec“ světového ropného průmyslu - Antun Lučiæ.Antun Lučiæ se narodil ve Splitu 9. září 1855 a zemřel ve Washingtonu 2. září 1921. Celý svůj život věnoval zkoumání ropných polí. Byl námořním úředníkem, mineralogem a hlavně osobou zodpovědnou za výstavbu prvního ropého vrtu v Texasu v roce 1901. Po jeho uvedení do provozu bylo v této oblasti vybudováno dalších 200 vrtů.

Čím byl Nikola Tesla v elektroinženýrství, tím byl Antun Lučiæ v ropném průmyslu. A protože žili ve stejné době, je docela dobře možné, že se i znali, uvádí profesor Žubriniæ ze splitské univerzity.

Antun Lučiæ ukončil studia na Polytechnické škole v Grazu, na které předtím studoval i Tesla, a stal se strojním inženýrem. Poté se dostal k rakouskému a maďarskému námořnictvu, pro které pracoval jako úředník. V roce 1879 odjel do Spojených států amerických, aby navštívil svého strýčka. K námořnictvu až se ale nikdy nevrátil. Po přestěhování do Ameriky změnil své jméno na Anthony Francis (Po svém otci Franjovi) Lucas.

Začal se zajímat o těžbu v Americe, hlavně o zlato a sůl a jeho vášní byla mineralogie a těžba.

Že se stal Lučiæ velmi respektovaným americkým občanem dokládá i fakt, že byl zahrnut do seznamu 200 nejdůležitějších Američanů a Amjerická institu pro těžbu, mezalurgii a ropné inženýrství uděluje každoročně ceny nazvané jeho jménem.Tento článek si můžete přečíst na webu O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
http://ochorvatsku.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://ochorvatsku.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=200