O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět

Marco Polo - rodák z Korčuly
Publikováno: Neděle, 19.06. 2011 - 18:08:40
Téma: Vše ostatní


 

Marco Polo (1254-1324) byl benátský kupec, který byl společně se svým otcem Nikolou a strýcem Maffeem mezi prvními Evropany, kteří cestovali po Hedvábné stezce spojující Střední východ s Čínou. Marco Polo ve světě proslavený jako cestovatel a spisovatel se pravděpodobně narodil na chorvatském ostrově Korčula. Neexistují pro to žádné důkazy, ale tato tradice se udržuje na Korčule již několik staletí. Odkud přesně vycházeli stopy této známé osobnosti, jež svými činy a knihami ovlivnila tolik lidí? 

Marco Polo se tedy podle místních narodil v jednom z domů přímo v centru města Korčula v roce 1254. Dům pod ochranou zdejších radních. Nedávno dům odkoupili a v současné době se rekonstruuje a vznikne zde muzeum Marca Pola. Část domu je stále přístupná. Ačkoliv interiér domu vás pravděpodobně nikterak neuchvátí, výhled z lodžie by vás naopak mohl příjemně překvapit – naskytne se vám krásný panoramatický pohled na celou Korčulu.

Zda se Marco Polo na Korčule opravdu narodil, není jisté. Co ale jisté je, že zde byl zajat v námořní bitvě o Korčulu 7. září 1298, která se strhla mezi Benátskou a Janovskou republikou. Byl zde uvězněn a po dobu téměř ročního pobytu ve vězení, sepsal svou knihu „Milión“, která vypráví o jeho cestách po daleké Číně. Zajímavostí je, že text diktoval spisovateli rytířských romancí jménem Rustichello z Pisy, který zapisoval ve francouzštině a knihu poprvé vydal pod názvem Cesty Marca Pola. Vydání této knihy způsobilo mezi lidmi velké nadšení a jeho příběhy inspirovaly mnoho lidí - jak kupců, kteří se vydali po stejných obchodních cestách, tak cestovatelů a objevitelů, mezi nimiž jmenujme Kryštofa Columba.

Na Korčule najdete hotel Marco Polo. Jadrolinija pojmenovala jednu ze svých nejhezčích a největších lodí „Marco Polo“. Před několika lety zde byla založena cestovní kancelář „Marco Polo Tours“. Tradice Marca Pola neustále žije.Tento článek si můžete přečíst na webu O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
http://ochorvatsku.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://ochorvatsku.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=155