Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 21:34
Den: Úterý
Týden: 12
Datum: 26. března
Rok: 2019

Svátek má:

Dnes: Emanuel
Zítra: Dita
Pozítří: Soňa

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Nejhezčí Chorvatské destinace

Publikováno: 21.01, 2007    Téma: Destinace v Chorvatsku

Dubrovník je všebecně známým místem, kam jezdí lidé ze společnosti známých a bohatých, ale je jenom jedním z mnoha překrásných chorvatských letovisek. Předkládáme vám náš výběr míst, která možná nejsou tak veřejně známá, ale přesto si zaslouží, abyste je navštívili. Za návštěvu určitě stojí město Dvigrad, nejmenší městečko na světě - Hum, město mlžů a plžů - Makarska, ostrov s pláží pro surfery - Brač, ostrov stavitelů lodí - Vis a další.

DVIGRAD - město, v němž se v roce 1631 zastavil čas

Dvigrad, jehož jméno je v písemných zprávách napsáno take jako Dvograd a Dvagrad (Dvouhrad nebo Dvouměsto), je jedinečnou archeologickou lokalitou nejen istrijského regionu, ale také celého Chorvatska. Místní mu říkají také "chorvatské Pompeje". Jsou to totiž velmi vzácné trosky města na kopečku, takzvaného akropolního města, obehnaného hradbami, které pochází z ranného středověku. Je nutné říci, že první osídlení v těchto místech pochází z dávných dob, ale teprve v římských dobách tato osada získala na důležitosti. Dvigrad stojí v západní části istrijského vnitrozemí, v kraji zvaném Limska draga, asi 3 km západně od Kanfaru a 18 km západně od Rovinje. Přístupové silnice sem vedou z Rovinje a Poreče.
Podle archeologických vykopávek lze soudit, že se město skládalo ze dvou tvrzí, zvaných Parentino a Moncastello. V Parentinu, jehož trosky lze spatřit i dnes, život skončil na začátku středověku, ale sousední Moncastello, zvaný Duecastelli (Dvigrad) se dále rozvíjel jako strategický bod benátské Istrie a byl obydlen až do roku 1631, kdy ho obyvatelé kvůli morové epidemii opustili a odstěhovali se do nižších poloh. Tam založili městečko Kanfar.
Dvigrad je mimořádný tím, že jde o lokalitu 'in situ', což znamená, že lze přímo na místě spatřit, jak v tomto městě lidé žili až do doby, kdy ho náhle opustili. Na základě historických pozůstatků budov a předmětů lze zrekonstruovat všechno až do nejmenších podrobností. Díky tomu nemá Dvigrad na území Chorvatska fakticky konkurenci. Nebližší lokalita, která má podobné rysy, jsou antické Pompeje u Napole. Trosky Dvigradu jasně ukazují, jaký byl typický vzhled středověkého města: bylo obehnáno hradbami s věžemi, které se týčily přímo u vstupních bran. Jsou zachovány perimetrální zdi 220 budov, je vidět směr ulic a průchodů mezi domy. Na ústředním pahorku naleznete zbytky kostely sv. Sofie z 11. století. Kostelní kazatelna ze 14. st. je nyní umístěna ve farním kostele v Kanfaru. V okolí kostela sv. Sofie je několik církevních lokalit. V kostelíčku u hřbitova najdete řadu fresek místního malíře z 15. století. Kromě předmětných pozůstatků je Dvigrad také opředen mnoha bájemi a pověstmi. Podle jedné dostala nedaleké vesnička název Mrgani podle anglického dobrodruha Henryho Morgana, který zde v 17. století zakopal svůj poklad. Později se mnozí snažili na mnoha místech v okolí Dvigradu poklad najít.

Ubytování v okolí: Rovinj, Poreč, Funtana, Vrsar, Nova Vas, Rovinjsko selo

HUM - podle Guinessovy knihy světových rekordů je nejmenším městečkem na světě

Uprostřed Istrijského poloostrova, 14 km jihovýchodně od Buzetu, stojí nejmenší městečko na světě, v němž žije jenom 23 obyvatel. Jmenuje se Hum. Městečko Hum se poprvé objevuje v písemných zprávách již v roce 1102, ale pod názvem Cholm. Italové proto toto městečko dodnes nazývají Colmo. Hum vznikl ve středověku a uchoval si všechny rysy tehdejší městské architektury, charakteristické pro akropolní sídliště. Přestože byl malý, stal se ve středověku významným střediskem hlaholitského písemnictví.
Z jedné straně je Hum opásán městskými obrannými věžemi a systémem hradeb. Na druhé straně ho chrání venkovní zdi domů. Humská zvonice pochází z roku 1552 a ve farním kostele svatého Jeronýma je uchována bohatá sbírka pozdně gotických kalichů, ciborií a liturgických předmětů. Fresky ze 12. století, které vznikly pod silným byzantským vlivem, jsou mimořádnou drahocenností zdejšího farního kostela. Není divu, že jsou uchovány právě tady, vždyť v Humu měl kdysi své sídlo jeden z nejbohatších patriarchových úředníků. Hum má mimořádné místo v dějinách i proto, že zde, stejně jako v nedalekém Roči, bylo ve středověku významné středisko hlaholitského písemnictví. Ve zdejším kostele se zachoval nápis na zdi ze 12. st., napsaný hlaholským písmem. Patří k nejstarším památkám hlaholské vzdělanosti na Istrii. Toto hodnotné dědictví získalo i svůj památník. V roce 1977 zde byla vystavěna takzvané Alej hlaholitů, památkový areál, v němž je 11 kamenných památníků, umístěných podél sedmikilometrové promenády, vedoucí od Humu do Roče.

Ubytování v okolí: Opatija, Motovun, Lovran, Rijeka, Mošæeniæka Draga

MAKARSKA - město, v němž je uchována nejcennější sbírka mlžů a plžů na světě

V Makarské, ve sklepě františkánského kláštera, je umístěno Malakologické muzeum, což je sbírka mlžů a plžů, jež je považována za nejcennější sbírku tohoto druhu na světě. Vystavené exempláře škeblí a plžů jsou zde představeni nejen z morfologicko-biologické strany, ale take ve spojení se životem lidí, tedy jako historicky-kulturologický jev. Můžete se zde seznámit s dějinami výlovu a pěstování škeblí, které jsou potravou, sloužící k výživě obyvatelstva. Kdysi se jimi také platilo. V muzeu je rovněž uložena menší sbírka fosilních mlžů a plžů z moře kolem Makarské a z kraje směrem do vnitrozemí. Muzeální exponáty však nepocházejí pouze z Jaderského moře, nýbrž také ze světových oceánů a proto hodnots této sbídky přesahuje regionální hranice. Dalšími klášterními klenoty jsou pečlivě vedený archív, bohatá knihovna, sbírka velmi cenných obrazů a uměleckých předmětů.

Ubytování v okolí: Makarska, Omiš, Podgora, Tučepi, Igrane, Gradac, Bratus, Brela, Živogošæe

STON - město, v němž se nalézá takzvaná 'evropská čínská zeď'

Mezi Stonem a Malým Stonem se táhnou obranné hradby a k nim přilehlé stavby. Byly vybudovány v průběhu 14. st. a sloužily k obraně před tureckými útoky. V době existence Dubrovnické republiky byly zdejší hradby, které ji chránily, několikrát obnoveny a přistavěny. Tehdy byly dlouhé až pět a půl kilometru. Hradby doplňovalo 40 věží a 7 tvrzí. Díky své mohutnosti a pevnosti bylo stonské opevněné nazýváno 'evropskou čínskou zdí'. Základem obranného fortifikačního systému, který byl tak pečlivě vymyšlen a postaven, že se město nedalo dobýt z mořské strany, byly tři tvrze: Veliki Kaštio ve Stonu, Koruna v Malém Stonu a tvrz na kopci Podzvizd. Veliki Kaštio byl zároveň obytným domem, obilnicí i zbrojnicí. Koruna, pevná tvrz s pěti věžemi, obrácenými směrem k moři, byla budována od roku 1347 a po staletí saloužila jako přístav, z něhož se vyvážela sůl. Po pádu Dubrovnické republiky byly hradby postupně rozbořeny. Kamenné kvádry byly prodávány jako stavební material, sloužící k vybudování škol a obecních úřadů. Dnes si můžeme prohlédnout trosky tří zbylých věží a částí mohutných hradebních zdí. Návštěvníci si nesmějí nechat ujít ochutnávku ústřic ze známé stonské mořské farmy.

Ubytování v okolí: Brijesta, Broce, Dingač, Mali Ston, Cavtat, DubrovnikOrebiæ, Trpanj, Viganj, Zaton

KORČULA - město, v němž jsou ulice jako "rybí kosti"

Město Korčula bylo vystavěno plánovitě a jeho urbanistická struktura je vzorným příkladem plánovité středověké městské zástavby. Stavební plány byly přizpůsobeny geomorfologickým rysům půdy a základy k výstavbě města byly položeny ve 13. století. Racionální regulací bylo město rozděleno na dvě části, východní a západní, a dělící čára mezi nimi byla ústřední ulice. Později byla rozšířena a na tom místě vzniklo ústřední náměstí s katedrálou.
Vzhledem k tomu, že bylo město opásán hradbami, od hlavní ulice ve středu města ke kamenným hradbám na jeho obvodu vedou úzké uličky, jejichž půdorys vapadá jako vzorek rybí kosti. Zásluhou tohoto urbanistického plánu svítí slunce do korčulských ulic pouze ráno a večer. V poledne obyvatele města chrání před horkem příjemný chládek ve stínu uličních zdí. Z architektonických památek uvnitř městských hradeb jsou mimořádně hodnotné: katedrála, radnice, Opatská klenotnice a Městské muzeum. Opatská klenotnice se nalézá na jižní straně katedrály. Cenné předměty jsou umístěny v sedmi komnatách a je to možná nejvýznamnější sbírka svého druhu v celé Dalmácii. Jejími nejhodnotnějšími exponáty jsou iluminované rukopisy ze 12. st, zlatem vyšívaná roucha, zlaté, stříbrné a porcelánové předměty, středověká keramika, vzácné mince a cenný nábytek. Na zdech visí obrazy významných zdejších i cizích umělců, kteří tvoříli svá díla v údobí od renesance až po dnešní dobu. Další zvláštností Korčuly je Moreška - rytířská hra, při níž navzájem bojují tanečníci s meči o přízeň krásné dívky. Moreška se hraje na Korčule již od 12.století.

Ubytování: Korčula, Vela Luka, Lumbarda, Blato, Prigradica, Brna, Prižba, Račišæe, Garma, Smokvica

BRAČ - ostrov s pláží pro surfery a pustina s kamennými paláci

Nedaleko světoznámého turistického střediska Bolu a pláže Zlatni rat (Zlatý mys), kterou mají zvlášť v oblibě surfeři, se nalézá zátoka Blaca. Asi dva kilometry od zátoky směrem do vnitrozemí leží nebyčejné osada. Je to osada poustevníků (ermitorium), kterou v 15. st. vytesali do skály poljičtí kněží. Tento areál je dodnes přístupný pouze po stezce pro pěší.
Hlaholitští kněží, pronásledovaní Turky, si vybrali toto nepřístupné, suché, pusté území ve vnitrozemí ostrova, kde nebylo ani živáčka, jako své útočiště. Ve skalách s četnými jeskyněmi pak vytesali podivuhodnou kamennou stavbu. Po svém příchodu si v jeskyni Ljubitovici vystavěli kostel s klášterem, které se po obnově v roce 1757 dochovaly až do dneška. V pustině Blace žili lidé až do roku 1963, kdy se celý tento areál dostal pod ochranu součástí vědecké instituce. Tento architektonický celek se skládá ze čtyř původních etnofrafických prostor: kuchyně s chlebovou pecí, kamené síně s přepychovým stylovým nábytkem a mimořádně bohaté církevní knihovny, v níž je uložen jedinečný atlas H. Hondia a J. Iasonia z 1623. roku.
Areál je obohacen archívem, malou tiskárnou a hvězdárnou s obrovským teleskopem, který patřil světoznámému astronomovi a poslednímu knězi v Blace - donu Nikovi Miliæeviæovi, jehož studie byly po desítky let uveřejňovány v renomovaném vídeňském listu Astronomische Nachrichten. K cenným exponátům patří výtvarné práce malířů benátské školy ze 17. století.

Ubytování: Bol, Puæišæa, Pražnica, Postira, Nerežišæa, Milna, Splitska, Sumartin, Sutivan, Supetar

VIS - kouzelný ostrov stavitelů lodí

Město Komiža na ostrově Visu je poprvé zmíněna v historických análech ve 12. století a podle těchto zoráv byla od 16. st. přední rybářskou osadou v celé Dalmácii. Rybáři z Visu neustále hledali větší a lepší úlovky a proto se čím dál častěji vydávali daleko na širé moře. Lovili ryby u vzdálených ostrovů Palagruža a Svetac (Světec). Stali se proto výtečnými staviteli lodí. Snažili se vystavět loď typu gajeta, která by vyhovovala požadavkům jejich plavby. Tak vznikla původní chorvatská loď - komižská falkuša, která se vyznačuje výtečnými plavebními vlastnostmi.
Falkuša je zvláštní typ gajety s plachtami a pěti vesly, kterými je loď poháněna za bezvětří. Je dlouhá devět metrů, široká 2,90 metrů a její stěžeň je tak vysoký, jak je dlouhá loď - tedy devět metrů. Falkuša se liší od jiných lodí typu gajeta nejen svými rozměry, ale i materiálem, použitým k její stavbě. Zdejší stavitelé používali výhradně borové dřevo z ostrova Svetace. Tomu, kdo ví, jak málo je na tomto ostrůvku sopečného původu půdy a jak nemilosrdně ho bičují větry a mořské vlny, je jasné, jak pevná musí být borovice, která se zde udrží a snese ty nejnebezpečnější situace. Na kýl se používalo otesané dubové dřevo a plášť lodi byl vyroben z modřínového dřeva.
Falkuša měla také původní vybavení, bez něhož se rybáři nikdy nevydali na moře. Na její palubě stály dřevěné sudy, určené k nasolení ryb, nádoby na vodu a víno. Byly zde umístěny také pletené koše na ulovené ryby. Rybáří lovili ryby do sítí, při plavbě používali kompas a svítilny. Na falkušách pluli rybáři až do poloviny dvacátého století. V roce 1998 byla komižská falkuša zařazena do seznamu světových památek UNESCO.

Ubytování: Komiža, Vis, Rukavac

Zdroj:  Adriatica
O tomto tématu můžete diskutovat ve foru.
Kontextové odkazy: Zvláštní nabídky, Nabídka ubytováníPublikoval: admin

Re: Nejhezčí Chorvatské destinace (Hodnocení: 1)
Od: admin (admin@ochorvatsku.cz) - Úterý, 06.02. 2007 - 16:34:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.ochorvatsku.cz
Pokud máte vlastní názor na tento článek, neváhejte, stačí se zaregistrovat a můžete přidávat komentáře, diskutovat a tak dále. Je škoda se nezapojit a neinspirovat ostatní
Související témata

Přírodní krásy Chorvatska

· Více o tématu Destinace v Chorvatsku
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na témaDestinace v Chorvatsku:

Nejhezčí Chorvatské destinace

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné