Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 08:15
Den: Pondělí
Týden: 21
Datum: 27. května
Rok: 2019

Svátek má:

Dnes: Valdemar
Zítra: Vilém
Pozítří: Maxim

Regiony

Sponzorované odkazy


Aktuální zprávy z Chorvatska
[ Aktuální zprávy z Chorvatska ]

·Delfíni detekují miny v moři
·Vrsi: Vítejte ve městě Buffalo Bill City
·Požár u Crikvenice
·Nejslavnější suvenýr se po 20 letech vrací do Zadaru
·Ve Vinkovci byl objeven poklad ze 4. století
·Jezero Peruča poprvé v historii zamrzlo
·Obnovení tradice tanečních zábav v Solinu
·Kandidáti na Modrý květ jsou již známí
·Hudební Garden Festival se letos koná v obci Tišno

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Split - rodiště otce ropného průmyslu

Publikováno: 17.09, 2012    Téma: Vše ostatní

Split je známý jako rodiště mnoha spisovatelů, umělců, sportovců, zpěváků a vědců, ale málokdo ví, že se zde narodil i „otec“ světového ropného průmyslu - Antun Lučiæ.

Antun Lučiæ se narodil ve Splitu 9. září 1855 a zemřel ve Washingtonu 2. září 1921. Celý svůj život věnoval zkoumání ropných polí. Byl námořním úředníkem, mineralogem a hlavně osobou zodpovědnou za výstavbu prvního ropého vrtu v Texasu v roce 1901. Po jeho uvedení do provozu bylo v této oblasti vybudováno dalších 200 vrtů.

Čím byl Nikola Tesla v elektroinženýrství, tím byl Antun Lučiæ v ropném průmyslu. A protože žili ve stejné době, je docela dobře možné, že se i znali, uvádí profesor Žubriniæ ze splitské univerzity.

Antun Lučiæ ukončil studia na Polytechnické škole v Grazu, na které předtím studoval i Tesla, a stal se strojním inženýrem. Poté se dostal k rakouskému a maďarskému námořnictvu, pro které pracoval jako úředník. V roce 1879 odjel do Spojených států amerických, aby navštívil svého strýčka. K námořnictvu až se ale nikdy nevrátil. Po přestěhování do Ameriky změnil své jméno na Anthony Francis (Po svém otci Franjovi) Lucas.

Začal se zajímat o těžbu v Americe, hlavně o zlato a sůl a jeho vášní byla mineralogie a těžba.

Že se stal Lučiæ velmi respektovaným americkým občanem dokládá i fakt, že byl zahrnut do seznamu 200 nejdůležitějších Američanů a Amjerická institu pro těžbu, mezalurgii a ropné inženýrství uděluje každoročně ceny nazvané jeho jménem.Publikoval: Klára

Re: Split - rodiště otce ropného průmyslu (Hodnocení: 1)
Od: sweety (xinxin479@yahoo.cn) - Čtvrtek, 29.11. 2012 - 01:35:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Variation dogs do not know, his opposite assembled thousands of snipers. Every one of the coach factory [www.coachfactorystoress.org] hands are holding the most advanced of the most powerful sniper rifle. Snipers were divided into three groups, sent hundreds of rounds of large-caliber armor-piercing zombie group once a second, one only to stand your ground zombie or killed, or knocked the water. Compared to the previous fighting deafening, this time a little taste of understatement. However, such an understatement, but tightly zombie legion trapped in the position of the bridgehead. Of them every time at the same time out of the bridge up to only four, and every shot bullets have three coach outlet usa [www.coachoutletusashops.org] or four hundred rounds. Compared to the coach outlet [www.coachfactoryoutlet-2013.com] whole city walls, three or four hundred rounds of ammunition too saw enough, but compared to a maximum of only a dozen meters wide deck, three or four hundred rounds of ammunition have been amazing intensive. In this way, the zombies constantly forward and peristalsis, but constantly shot down into the water. The bridgehead position the surface of the coach factory outlet online [www.coachfactorybagse.net] water quickly flips a burst of spray, coach factory outlet online [www.coachfactorybagse.net] the countless ordinary variation of fish out of the water, downed zombie embroiled underwater. The zombie king finally felt wrong, so coach outlet store online [www.coachoutletonline-bag.com] will the effort, at least several thousand vanguard were killed. Being so, a few hours, the remaining troops are consumed by light. The zombie king screeching voice coach outlet [www.coachfactoryoutlet-2013.com] just want roared loudly command zombie halt. Suddenly the wall of gunfire stopped completely Frontmost zombie second before also move an inch, but the next second they find it covered with coach purse outlet [www.coachoutletpurseso.com] a light, followed trembling with excitement rushed toward the gates not far from open. Zombie king saw this situation, doubts this down, it decided to wait, maybe the next moment, the fort as previously encountered gunfire stops, capture the ...... . More to addressVariation dogs do not know, his opposite assembled thousands of snipers. Every one of the hands are holding the most advanced of the most powerful sniper rifle. Snipers were divided into three groups, sent hundreds of rounds of large-caliber armor-piercing zombie group once a second, one only to stand your ground zombie or killed, or knocked the water. Compared to the previous fighting deafening, this time a little taste of understatement. However, such an understatement, but tightly zombie legion trapped in coach outlet online [www.coachoutletes2you.org] the position of the bridgehead. Of them every time at the same time out of the bridge up to only discount coach purses [www.coachoutletonlinepursees.org] four, and every shot bullets

· Více o tématu Vše ostatní
· Další články od autora Klára


Nejčtenější článek na témaVše ostatní:

ZOO v Chorvatsku

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné