Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 21:37
Den: Úterý
Týden: 12
Datum: 26. března
Rok: 2019

Svátek má:

Dnes: Emanuel
Zítra: Dita
Pozítří: Soňa

Regiony

Sponzorované odkazy


Kultura a zvyky
[ Kultura a zvyky ]

·Mikuláš v Chorvatsku
·Salona - archeologická lokalita
·Velký karneval v Zadaru
·Rytířský den ve Vrané
·Pažská krajka (Paška čipka)
·Tišno hostí Velikonoční festival
·Tip na výlet: Eko-etno vesnice Stara Kapela
·Masopustní karneval v Rijece
·Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Močály Kopački Rit

Publikováno: 20.11, 2011    Téma: Přírodní krásy Chorvatska

Chorvatsko je země s mnoha zajímavostmi a unikáty, a když si myslíte, že už jste viděli všechno, vždy vás něco nového překvapí. Může to být mimo jiné i Kopački Rit - zoologická a rostlinná rezervace, která je jednou z největších a nejzachovalejších evropských močálovitých oblastí.

   

Přírodní rezervace Kopački Rit se nalézá v severovýchodní části Chorvatska nedaleko Osijeku. Jedná se o velké záplavové území v oblasti, kde se vlévá řeka Dráva do Dunaje. Namořská výška Přírodního parku začíná na 78m pod hladinou moře (v nejnižším bodě jezera Kopačko) a stoupá až k 86m nad mořskou hladinou. Krajina přírodní rezervace se v průběhu roku mění. Je pravidelně zaplavována Dunajem, který se vylévá z břehů. V období bez záplav jsou zde rozlehlé lučiny s jezery a rybníky, ale během povodní se oblast mění a jsou zde rozsáhlé mokřady. Vysoké břehy na západní straně zabraňují dalšímu šíření záplavových vod. V sušších částech parku se daří obrovským vrbám a vysokým dubům. V roce 1993 byl Kopački rit zapsán na seznam mezinárodně významných močálů.

   
Přírodní park Kopački Rit se může pochlubit více než dvěma tisíci biologickými druhy. Velké množství z nich patří na seznam vzácných a ohrožených druhů na světové a evropské úrovni, mezi nimi je to například 291 druhů ptáků (část přírodního parku je ornitologickou rezervací, hnízdí zde jak místní ptáci tak ptáci migrující - brodiví ptáci, labutě, kormoráni, čápi bílí i černí, orli mořští), 44 druhů ryb a poměrně velké množství savců jako jsou například jeleni, srnky, vydry, divoké kočky, lesní kuny, kuny skalní, lasičky a další.

      

Nejbližšími osadami a vesnicemi, které leží na západní a severní straně přírodního parku na hranici záplavové oblasti, jsou Bilje, Kopačevo, Vardarac, Lug, Grabovac, Kneževi Vinogradi, Suza, Zmajevac, Batina and Zlatna Greda. Na pravém břehu Drávy leží město Osijek, na levém břehu pak Podravlje. Asi 5km vzdušnou čarou od přírodního parku směrem na jih a jihovýchod se nachází Nemetin, Sarvaš, Bijelo Brdo a Aljmaš.

 

Pro turisty je zde několik možností, jak si park a jeho krásy prohlédnout. Horní částí parku vede silnice, z níž si mohou turisté prohlédnout část parku přímo z auta. Dále jsou zde samozřejmě i prohlídky s odborným průvodcem. Stačí sijen vybrat, zda pojedete lodí, člunem, koňským povozem nebo zda se vydáte pěšky. V nabídce jsou též prohlídky, při kterých si turisté mohou fotografovat a natáčet zvířata, a zvláště ptáky.

   

Přímo v přírodním parku si mohou turisté také prohlédnout hrad Tikveš, který se nalézá ve stoletém dubovém lese. Hrad prošel v nedávné době velkou rekonstrukcí a stalo se z něj evropské environmentální centrum, kde jsou pořádány různé programy zaměřené na ochranu přírody. Na hradě je též možno se ubytovat.

 

Více informací se dozvíte přímo na stránkách přírodního parku:

www.kopacki-rit.comPublikoval: Klára

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné