Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 21:35
Den: Úterý
Týden: 12
Datum: 26. března
Rok: 2019

Svátek má:

Dnes: Emanuel
Zítra: Dita
Pozítří: Soňa

Regiony

Sponzorované odkazy


Ubytování v Chorvatsku
[ Ubytování v Chorvatsku ]

·Dovolená v Omiši - na co je dobré dát si pozor

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Na ostrově Pag rostou staleté olivovníky

Publikováno: 29.11, 2010    Téma: Destinace v Chorvatsku

Tradice pěstování oliv v Chorvatsku sahá až do starověku. Stovky let staré olivovníky rostoucí na ostorově Pag v obci Lun zde vytvářejí pozoruhodnou kulisu a pohádkovou krajinu plnou pokroucených kmenů těchto starých stromů. 

Lun je osada na nejsevernějším cípu ostrova Pag s malým příjemným přístavem nazvaným Tovarnele. Je to jedna z malých rybářských vesniček, které se na ostrově nacházejí. Žije zde okolo 200 stálých obyvatel.

Lun patří ke třem nejvýznamnějším světovým lokalitám s nejvyšší koncentrací divokých olivovníků (latinsky Olea oleaster). Těmi dalšími lokalitami jsou Izrael a Řecko, ale ani na jednom z nich neroste takové množství olivovníků jako zde v Lunu. Na ploše o rozloze přibližně 23 hektarů roste asi 70 000 až 80 000 olivovníků, z nichž nejstarší jsou až 1500 let staré a nejmladší byly vysazeny letos na jaře. Olivovníky jsou zde opravdu všude a tvoří velmi pěknou až pohádkovou krajinu, kterou ale není snadné jen tak procházet, protože tato oblast je plná skal a kamení.

Dalším zajímavým faktem je, že vědci začali sbírat vzorky DNA z různých olivovníků v Lunu a zjistili, že téměř všechny jsou z různých podruhů. Ze 120 vzorků olivovníků nasbíraných od Istrie až po Konavla, rozlišujeme okolo 80 poddruhů. V Lunu jich spatříte okolo 300! Všechny zde rostou bez použití jakýchkoliv hnojiv nebo insekticidů. Chorvaté si uvědomují, že toto neuvěřitelné bohatství je třeba chránit. V roce 1963 zde byla vyhlášena botanická rezervace.

Stáří stromů se zjišťuje různými vědeckými metodami. Většina olivovníků je stará 150 až 300 let, okolo 100 olivovníků je starších 1000 let a jeden by měl být více než 1600 let starý. Nejstarší olivovník roste na Krétě a jeho stáří je odhadování mezi 3000 až 5000 lety, další stejně strarý pak na Sardínii.

Lun patřil původně k Rabu. Místní obyvatelé zažádali o souhlas s tím, aby se mohli začít starat o olivovníky a pěstovat nové v roce 1830. Půdu si ale mezi sebou nikdy nerozdělili, takže nyní mají jednotlivé stromy své vlastníky, ale půda ne. Skoro každý obyvatel Lunu vlastní nějaká olivovník, který zdědil po svých předcích.

Kromě známého pažského sýra a pažského jehněčího je tedy olivový olej z Lunu velkým lákadlem nejen pro milovníky gatronomie.

Zdroj informací: www.lun.hrPublikoval: Klára

· Více o tématu Destinace v Chorvatsku
· Další články od autora Klára


Nejčtenější článek na témaDestinace v Chorvatsku:

Nejhezčí Chorvatské destinace

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné