Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 09:48
Den: Úterý
Týden: 25
Datum: 25. června
Rok: 2019

Svátek má:

Dnes: Ivan
Zítra: Adriana
Pozítří: Ladislav

Regiony

Sponzorované odkazy


Jídlo a pití
[ Jídlo a pití ]

·Lov olihní a recepty na jejich přípravu
·Pršut - oblíbená chorvatská pochoutka
·Lanýže - chorvatská pochoutka
·Záhorské Štrukle = Zagorje štrukli
·Likér Maraschino - sluneční rosa
·Ochutnejte speciality z fíků
·Potraviny
·Kuchyně jadranského přímoří a její speciality
·Chorvatská kuchyně

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Poreč

Poreč a okolí
Poreč


Městečko POREČ, leží asi 20 km jižně od Novigradu, patří spolu s okolní turistickou infrastrukturou mezi největší a nejnavštěvovanější letoviska na západním pobřeží Istrie.

Novější část města se zemědělským zázemím, ležící mimo městské hradby, byla vystavěna v 19. a 20. století. Historie této oblasti sahá až do 9. století před naším letopočtem, kdy byla osídlena ilyrským kmenem Istrů, kteří byli v obchodním spojení s italským poloostrovem. Ve středověkém městečku je doslova všude cítit římskou minulost – dodnes se tu procházíme po dláždění z římského období. Na průčelí domů a paláců kvetou kamenné květiny benátské gotiky. Na náměstí “Marafor” je instalována pohyblivá tabule s informacemi o okolí Poreče i o istrijském poloostrově.

Dále zde najdeme, mimo jiné, zbytky chrámů boha Marta a Neptuna z 1. století a Eufrazioovu baziliku ( Basilica Euphraziana ), umělecké dílo pocházející z let 542 – 553, postavené jako trojlodní bazilika s atriem, předsíní a osmibokým baptisteriem (křestní kaplí). Kampanila – zvonice, pochází z roku 1592.

Poreč Poreč Poreč

Romantické jsou podvečerní a noční procházky nejen městem, ale i po pobřežní kolonádě, plné všelijakých stánků a kejklířů. Procházku umocňuje přístav, plný rybářských i výletních lodí, lodiček a korábů. Krásné je i posezení v kavárničce na věži. Z přístavu vyjíždí různé vyhlídkové lodě a koráby, nezapomenutelná je i vyjížďka na lodi se skleněnými okny v podlaze, a to nejen v denních hodinách, ale i v noci. Asi 400 metrů od pevniny před Porečí je zalesněný ostrov sv. Mikuláše ( Sveti Nikola ), dnes oblíbený cíl turistů, milujících krásné koupání. Jezdí sem čluny, které vyplouvají v krátkých intervalech ze starého města (provozní doba od 06.00 do 14.00 hodin.

Poreč Poreč Poreč  


Modrá a Zelená laguna (Plava a Zelena laguna)  

Obě rekreační centra se rozprostírají na členité pevnině, která je pokryta lesy a parky, ležící u dvou hlubokých skalnatých zátok. Je zde okolo šedesáti tenisových kurtů, polovina z nich má umělé osvětlení. Existuje zde více než třicet různých způsobů sportovního vyžití ve vodě i na zemi.

Modrá laguna Modrá laguna Modrá laguna

V zátoce Mulandrija byl postaven první jugoslávský vodní výtah pro lyžaře “waser ski lift”, který stojí za to vyzkoušet. Jízda je možná na klasických vodních lyžích, na jedné lyži nebo na surfu v kleku. Startuje se z pevné rampy pokryté jakýmsi kobercem – umělý lyžařský povrch. Při pádu je nutno doplavat buď na shromaždiště pro trosečníky odkud Vás doveze loďka zpět ke startu, popřípadě doplavat někam ku břehu a doručit lyže či surf zpět. Měla by se používat záchranná vesta, pro děti to platí v každém případě, neboť rychlost „šlepru“ je značná. Je možno využít návštěvu s CK, kdy se jezdí na permanentku a vyjde to levněji, jak si platit jednotlivé jízdy. Platí se za zaháknutí kotvy, ne za ujeté kolo. Takže když spadnete hned na startu, máte smůlu a jízdu za sebou. Dále se lze povozit na toboganu, kde skončíte v bazénu s mořskou vodou. Zde však vidím jeden problém, a to, že bazén je příliš krátký. Při jízdě na břiše je nutno dávat pozor na to, abychom nenarazili hlavou do protilehlé stěny bazénu. I zde platí, že čím větší permanentka, tím větší sleva.

Zelená i Modrá laguna je jeden z nejlépe upravených a vybavených turistických komplexů. Nachází se zde restaurace s mořskými, místními a mezinárodními specialitami, pizzerie, pivnice, kavárny a cukrárny, gril terasy s taneční hudbou, noční bar, herna. Je tam také velké zábavní středisko International Club s taneční terasou, diskotékou, nočním barem, restaurací a videohrami. Obě laguny jsou významné kvůli své bohaté a rozmanité sportovně rekreační nabídce. Mimo výše uvedené je zde možno trávit volný čas vyhlídkovými lety na ultralehkých letadlech, lety na padáku, je zde půjčovna kol, člunů, plachetnicí, surfů, lehátek, slunečníků apod. V komplexu najdete i hřiště pro squash a dobře vybavené fitness centrum, centrum pro fyzikální terapii, sauny, kadeřnictví a pedikúry, ambulanci a zubního lékaře, poštu, turistické agentury a prodejny.Autor: jiri.kalla@centrum.cz

         
http://kalla.webpark.cz

Copyright © O Chorvatsku.cz - vše co potřebujete vědět
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 14.05. 2007 (18956 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©