Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 11:10
Den: Neděle
Týden: 51
Datum: 17. prosince
Rok: 2017

Svátek má:

Dnes: Daniel
Zítra: Miloslav
Pozítří: Ester

Regiony

Sponzorované odkazy


Kultura a zvyky
[ Kultura a zvyky ]

·Mikuláš v Chorvatsku
·Salona - archeologická lokalita
·Velký karneval v Zadaru
·Rytířský den ve Vrané
·Pažská krajka (Paška čipka)
·Tišno hostí Velikonoční festival
·Tip na výlet: Eko-etno vesnice Stara Kapela
·Masopustní karneval v Rijece
·Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Výlet do Dobrovníku

Článek nám odeslal: Grifin - 21.04, 2008
Publikoval: admin    Téma:
 Cestopisy z Chorvatska

Dubrovnik je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří, s jedinečnou okolní subtropickou vegetací a umělecky a historicky unikátními stavbami. Město mělo 43 770 obyvatel v roce 2001 a 49 728 v roce 1991. Absolutní většinu obyvatel tvoří z 88,39% Chorvati. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Dubrovníku se říká také perla Jadranu.

Výlet do Dubrovníku
Jsme ubytovaný v apartmánu ve vesničce Nemira kousek od Omiše. Náš výlet do Dubrovníku začal již brzo ráno, bylo potřeba naložit všechno potřebné a na nic nezapomenout. Bereme si i věci na koupání a potápění, doufáme že po cestě budeme mít chuť se někde plácnout na pobřeží a vykoupat se, uvidíme. Takže auto je plné a vyrážíme na hodně dlouhou cestu. Je před námi zhruba 200 km cesty a projedeme přes dva hraniční přechody. Jugoslávská magistrála která vede podle celého Chorvatského pobřeží po které pojedeme je přerušena 20 kilometrů státem Bosna a Hercegovina.

Cesta utíká celkem pomalu dodržujeme rychlost a couráme se za ješte pomalejšími vyletníky, projíždíme Makarskou riviérou a po té se začínáme vzdalovat od pobřeží. Vnitrozemí není vůbec půvabné všude sucho a skály. Začínáme se opět stáčet podle zavlažovacích kanálu do úrodné nížiny kde podél silnice mají stánky prodejci ovoce a zeleniny. Kupujeme si na cestu docela levně hroznové víno, broskve a meloun.Spolu s příjezdem k pobřeží se, blížíme k hraničnímu přechodu do Bosny a Hercegoviny. Mírná fronta nás trochu zdrží ale už to máme do Dubrovníku jen kousek, tak to nějak přežijeme. Bosna je na pohled daleko míň udržovaná a vlastně jediné hezké místo byla zátoka s hotely a přístavem, vlastně jediné místo kde byl vytvořen vstup k moři. Poprvé jsme uviděli umělé pěstování škeblí v klecích, klece se táhli podle celého pobřeží až k Dubrovníku. Po zhruba 20km jsme přejeli přechod a jsme zpátky v Chorvatsku. Po nekonečné cestě se před námi ukázal hlavní přístav a cíl našeho výletu Dubrovník. Přejíždíme most a obdivujeme velkou zámořskou loď v přístavu. Proplétáme se těsnými uličkami směr parkoviště, bohužel všechno beznadějně plné. Takže jsme nuceni jednosměrkami vyjet ven z města. Nakonec zjišťujeme že díky tomu máme krásny pohled z hory tyčící se nad městem, na celé historické centrum Dubrovníku. Na druhý pokus při vjezdu do města jsme již volné místo nakonec našli. Parkujeme, bereme batohy s vodou a jidlem a vyrážíme směr centrum.

Prohlidka historické části Dubrovníku
Začíná prohlídka historické části Dubrovníku, stále nás všechno udivuje a historie na nás dýchá z každého domu uvnitř města obklopenými mohutnými hradbami. Procourali jsme kde co a pořádně unaveni hlavně stále sálajícím sluncem. Ve stínu hradeb odpočíváme a lížeme již několikátou zmrzlinu. Pozorujeme jak nad kopcem tyčícím se nad městem přelétávají helikoptéry s vodními vaky. Letní požáry tu jsou na denním pořádku.

Náš výlet do Dubrovníku je u konce, teď nás čeká cesta zpátky, už víme že bude hooodně dlouhá a únavná.

Fotogalerie a další naše cestování po chorvatsku je na mých stránkách o výletech a cestování po chorvatsku.Publikoval: admin

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné