Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:36
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Výlet do Dobrovníku

Článek nám odeslal: Grifin - 21.04, 2008
Publikoval: admin    Téma:
 Cestopisy z Chorvatska

Dubrovnik je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří, s jedinečnou okolní subtropickou vegetací a umělecky a historicky unikátními stavbami. Město mělo 43 770 obyvatel v roce 2001 a 49 728 v roce 1991. Absolutní většinu obyvatel tvoří z 88,39% Chorvati. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Dubrovníku se říká také perla Jadranu.

Výlet do Dubrovníku
Jsme ubytovaný v apartmánu ve vesničce Nemira kousek od Omiše. Náš výlet do Dubrovníku začal již brzo ráno, bylo potřeba naložit všechno potřebné a na nic nezapomenout. Bereme si i věci na koupání a potápění, doufáme že po cestě budeme mít chuť se někde plácnout na pobřeží a vykoupat se, uvidíme. Takže auto je plné a vyrážíme na hodně dlouhou cestu. Je před námi zhruba 200 km cesty a projedeme přes dva hraniční přechody. Jugoslávská magistrála která vede podle celého Chorvatského pobřeží po které pojedeme je přerušena 20 kilometrů státem Bosna a Hercegovina.

Cesta utíká celkem pomalu dodržujeme rychlost a couráme se za ješte pomalejšími vyletníky, projíždíme Makarskou riviérou a po té se začínáme vzdalovat od pobřeží. Vnitrozemí není vůbec půvabné všude sucho a skály. Začínáme se opět stáčet podle zavlažovacích kanálu do úrodné nížiny kde podél silnice mají stánky prodejci ovoce a zeleniny. Kupujeme si na cestu docela levně hroznové víno, broskve a meloun.Spolu s příjezdem k pobřeží se, blížíme k hraničnímu přechodu do Bosny a Hercegoviny. Mírná fronta nás trochu zdrží ale už to máme do Dubrovníku jen kousek, tak to nějak přežijeme. Bosna je na pohled daleko míň udržovaná a vlastně jediné hezké místo byla zátoka s hotely a přístavem, vlastně jediné místo kde byl vytvořen vstup k moři. Poprvé jsme uviděli umělé pěstování škeblí v klecích, klece se táhli podle celého pobřeží až k Dubrovníku. Po zhruba 20km jsme přejeli přechod a jsme zpátky v Chorvatsku. Po nekonečné cestě se před námi ukázal hlavní přístav a cíl našeho výletu Dubrovník. Přejíždíme most a obdivujeme velkou zámořskou loď v přístavu. Proplétáme se těsnými uličkami směr parkoviště, bohužel všechno beznadějně plné. Takže jsme nuceni jednosměrkami vyjet ven z města. Nakonec zjišťujeme že díky tomu máme krásny pohled z hory tyčící se nad městem, na celé historické centrum Dubrovníku. Na druhý pokus při vjezdu do města jsme již volné místo nakonec našli. Parkujeme, bereme batohy s vodou a jidlem a vyrážíme směr centrum.

Prohlidka historické části Dubrovníku
Začíná prohlídka historické části Dubrovníku, stále nás všechno udivuje a historie na nás dýchá z každého domu uvnitř města obklopenými mohutnými hradbami. Procourali jsme kde co a pořádně unaveni hlavně stále sálajícím sluncem. Ve stínu hradeb odpočíváme a lížeme již několikátou zmrzlinu. Pozorujeme jak nad kopcem tyčícím se nad městem přelétávají helikoptéry s vodními vaky. Letní požáry tu jsou na denním pořádku.

Náš výlet do Dubrovníku je u konce, teď nás čeká cesta zpátky, už víme že bude hooodně dlouhá a únavná.

Fotogalerie a další naše cestování po chorvatsku je na mých stránkách o výletech a cestování po chorvatsku.Publikoval: admin

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné