Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:36
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Přírodní krásy Chorvatska
[ Přírodní krásy Chorvatska ]

·Skalní klášter Blaca - ostrov Brač
·Arboretum Trsteno poblíž Dubrovníku
·Tuleň středomořský v jeskyni na Cresu
·Jeskyně Baredine u Poreče
·Kupa - hraniční řeka
·Řeka Korana pro vodáky
·Ostrov lásky Galešnjak
·Jeskyně Biserujka na Krku
·Močály Kopački Rit

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Červené a Modré jezero (Jiří Kalla)

Publikováno: 25.02, 2008    Téma: Cestopisy z Chorvatska


Na sobotu 18. srpna jsme si naplánovali výlet na jezera u obce Imotski v pohoří Biokovo. Samozřejmě, že nám opět delegát neporadil, kudy nejlépe jet. Skutečně delegát za všechny prachy. Na pobřeží „zoncna rumplovala“, a tak jsme doufali, že v pohoří bude příjemně. Do Omiše klasicky kolona, takže jsme po hodině „jízdy“ odbočovali na Cetinu s tím, že se stavíme na konobě Kremenko u Flinstounů. V té chvíli mi nedošlo, že mají otevřeno až od pěti večer. Cesta okolo Cetiny byla nádherná, krásné zatáčky, serpentiny, vracečky. Paráda. Když jsme dojeli k jakémusi mostu, nevěděl jsem, jestli rovně nebo doprava. Tak jsem zastavil u rafťáků a zeptali jsme se. Obě cesty vedli tam, kam jsme potřebovali, ale ta rovně prý je horší, ta doprava je nová, i když o něco delší. Tak jsme jeli doprava.

mapa

Vyjeli jsme na krásnou novou silnici, po které jsme pokračovali dál. Když jsme vyjeli do hor, začalo se před námi v dálce blýskat, ale doufali jsme, že to přejde a že budeme v suchu. Bohužel jenom jsme si to mysleli. Když jsme dojeli na Červené jezero, začalo lít. Tak jsem vzal deštník a s Lukášem jsem šel udělat alespoň pár záběrů kamerou, Květa pak šla pod deštníkem fotit.
DéšťPotom jsme se přesouvali zpět do obce a odbočili na Modré jezero, které je po silnici asi 1 km směrem k hradu. Zaparkoval jsem a šli jsme za drobného mrholení na vyhlídku k jezeru. Sotva jsme došli, přestalo mrholit a začalo lít. Tak jsme chvilku stáli pod hustým tisem a pak jsem se rozhodl, že dojdu do auta pro deštník. Stejně jsme byli mokří až na kůži, takže to bylo jedno a Květa že půjde pod deštníkem. Když jsme došli zhruba do poloviny, tak přestalo pršet a my si mohli vychutnávat krásy Modrého jezera. Od jezera jsme vystoupali nahoru a šli objevovat krásy hradu Imotski.
Tam se na hřišti pod hradem zrovna hrálo nějaké fotbalové utkání, lidi byli posedaní všude, i na hradbách. Vzhledem k tomu, že na zříceninu hradu Imotski jsme ani neplatili vstupné, nezjistili jsme žádné informace.
Po prohlídce hradu jsme odešli zpět na parkoviště a jeli zpátky. Květa vymyslela, že pojedeme jakoby na Makarskou, a tak jsme na Jadranskou magistrálu najeli někde mezi Baška Vodou a Omišem. Omiš nás opět nezklamal. Kolona, ale směrem od Makarské. Plni dojmů jsme dojeli do Mali Ratu.
Jezera u obce Imotski v Dalmatském Záhoří, která jsou geomorfologickou a hydrografickou zvláštností, leží asi 68 km od Omiše na okraji Imotského polje. Je to jeden z nejoblíbenějších výletních cílů z Makarské riviéry. Navštěvuje se pro krasovo-seismická jezera - Modré jezero (Modro jezero) a Červené jezero (Crveno jezero).

Červené jezero
CeduleNejvětší závrt na světě - Crveno jezero u Imotski v Chorvatsku až do roku 1998 nebylo pořádně prozkoumáno. Dinarské vápence dosahují mocnosti až 700 m a pokrývají v Chorvatsku plochu 23.500 km2. Dinarský kras můžeme dělit do tří zón - zóna vápencových ostrovů, střední zóna a zóna horského krasu. Obě okrajové zóny jsou víceméně souvislé pruhy, ale střední zóna sestává z několika víceméně izolovaných území. Červené jezero u Imotski je největším krasovým jevem celého dinárského krasu.

Červené jezero patří k nejpodivuhodnějším krasovým jevům.Jezero Původně to bylo (stejně jako Modré jezero) podzemní jezero, které se zřícením stropů podzemních síní a chodeb stalo povrchovým. Jedná se o obrovskou, velmi strmou nálevku, která má na horním okraji průměr 450 m, pak následuje skalní útes s téměř svislými stěnami a v hloubce 300 m leží nádherné jezero s modrou barvou vody. Červenou barvu způsobuje oxid železa. Závrt je hluboký 480 m, hloubka vody je v průměru 300 m. Průměr jezera je 200 m. K vlastnímu jezeru není přístup.
Červené jezero je tedy obrovitá, půl kilometru hluboká svislá jáma, asi do půlky vyplněná vodou. Největší „blue hole" na světě - Dean´s Hole na Bahamách by se do Červeného jezera vešla Jezerosedmkrát. Dno Červeného jezera je asi 5 m nad mořskou hladinou, ale moře je vzdálené vzdušnou čarou 45 km. Jeskynní systém tedy asi vznikal buď v dobách ledových, kdy moře leželo asi o 100 m níž, nebo dokonce v pliocénu, kdy pánev Středozemního moře vyschla.
V zimě voda v jezeře stoupá až o 50 m, což vyžaduje přítok asi 10 milionů litrů denně. Během dne hladina kolísá až o jeden metr, což rovněž vyžaduje obrovské přítoky. Na dně jezera však nejsou sedimenty, takže se zde očekává velmi silné proudění. V okolí je několik dalších velkých závrtů a poljí, ale podle barvících experimentů a odlišného kolísání hladin spolu nesouvisejí. Vývěr jezerních vod je nutné čekat nejméně o 30 km dál. Červené jezero nebylo pořádně zkoumáno, protože jenom dostat se víceméně horolezeckým způsobem do 300 m hluboké propasti na vodní hladinu je obtížné. Místní vápenec je velmi křehký, stěny závrtu jsou místy převislé. Uvolněné kameny pak dopadají na hladinu rychlostí 220 km/hod.
Potápěči mapovali stěny kráteru do hloubky asi 80 m. Bylo nalezeno několik jeskyní. Nejdelší je Čepičkova jeskyně o délce asi 670 m. V hloubce asi 170 m je něco, co vypadá jako velmi velký vchod do jeskyně. Náklady na takovouto expedici jsou značné, takže není jasné, zda se bude opakovat. Velmi zajímavý byl biologický výzkum jezera, kde žije několik druhů ryb a mnoho dalších živočichů. Podle fotografií je Červené jezero něco, co stojí za to vidět třeba z dálky.

Modré jezero

Modré jezero

Modré jezero je stejného původu, rovněž leží v závrtu, v jakémsi 200 m hlubokém trychtýři. Má oválný tvar, je 800 m dlouhé a 500 m široké. Hloubka vody kolísá od 20 do 90 m, podle síly přítoku. Jezero dokonce občas vysychá. Přístup k němu je snadný po serpentinové cestě. Nad jezerem se tyčí zřícenina hradu Imotski.

JezeroJezero
JezeroJezero
xx
xx
JezeroJezero
JezeroJezero
JezeroJezero

Hrad Imotski
xx
JezeroJezero
JezeroJezero
JezeroJezero
xx

Publikoval: admin
Související témata

Přírodní krásy Chorvatska

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4.62
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné