Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 13:39
Den: Sobota
Týden: 10
Datum: 17. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Vlastimil
Zítra: Eduard
Pozítří: Josef

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti

Publikováno: 06.08, 2007    Téma: Doprava do Chorvatska

Letiště Kaštel u Splitu, kam denně přilétají stovky českých a slovenských turistů nebudí důvěru v bezpečnost svého provozu. Ve Splitu na nádvoří Chorvatského národního divadla mělo premiéru nastudování hry Williama Shakespeara - Jak se vám líbí.

Letiště Kaštel u Splitu, kam denně přilétají stovky českých a slovenských turistů nebudí důvěru v bezpečnost svého provozu. Bezpečnostní opatření pro pasažéry vystupující z letadla jsou v tomto vzdušném přístavu hluboko pod standardy Evropské unie, do které by se Chorvatsko za několik let rádo dostalo. Sám jsem byl svědkem toho, jak letištní služba nechala cestující slovenské nízkonákladové společnosti vystoupit z letadla a pak jim přikázala odejít do letištní haly přes plochu letiště pěšky. Nezajistila ani odvoz několika několika matek s kočárky, které bezradně stály před letadlem.

Takto viděl situaci na letištní ploše jeden z těch, kteří čekali na své příbuzné na letišti. Peter Molnár z Banské Bystrice: "Stojí na letištní ploše. Pro půl skupiny přijel autobus a druhou polivnu tam nechali stát a teď musejí jít do haly pěšky. Nějak jim tu vázne organizace. Takový drobný chaos - tak bych to zhodnotil." "To je tragický tohleto, jak museli jít pěšky. Divil bych se, kdyby se tu neporušovaly nějaké předpisy." Zhodnotil to, co se dělo na letišti další z čekajících Daniel Smola z Prahy.

Ne neporušují se. Neexistuje žádná obecná směrnice o přepravě cestujících z letadla do haly. Jak mi ale potvrdila mluvčí ruzyňského letiště, v Praze je takový způsob cesty pasažérů k letadlu zakázaný. Já jsem sice už takto od odbavení k letadlu šel, ale to bylo před 8 lety v africké Gambii.

Vedoucí směny na letišti Kaštel Igor Tvdič vysvětlil nebezpečné zacházení s cestujícími takto. "Všechno záleží na možnostech letiště. Když máte všeho všudy 3 autobusy a přiletí najednou 6 letadel, tak to zkrátka nestíháte. Nejde tu jen o bezpečnost, ale o možnosti letiště."

Proč tedy cestující nečekali uvnitř letadla až jim autobus přistaví a pohybovali se mezi letadly v pohybu a kolem stroje, do kterého se doplňovalo vysoce vznětlivé palivo ? I na to měl Igor Tvrdič odpověď, že jde hlavně o čas. Aby posádka mohla kabinu připravit na další let. Bezpečnost je tedy asi na letišti Kaštel až na druhém místě. Odpověď na otázku, jestli je to správné je jasná. Ještě by mne zajímalo, proč tedy letiště nekoupí více autobusů pro cestující ?

Kultura

Ve Splitu na nádvoří Chorvatského národního divadla mělo premiéru nastudování hry Williama Shakespeara - Jak se vám líbí.

Na náměstí v Trogiru - blízko radnice zněla čeština. Vystoupil tam Big band z Lanškrouna. 7.8. si na něj můžete počkat v Primoštenu a 8.8.v Omiši.

O čem se dočtete v chorvatských novinách ? Například Slobodna Dalmacija si dnes všimla toho, jak je Česko úspěšné v lákání zahraničních investorů. Píše o našich investičních pobídkách. Článek nese název - "Česko slízlo smetanu".

Na jiném místě tohoto deníku se ale také píše o napadení mladých britských turistů na ostrově Brač a ve Splitu. Násilníci je zbili a obrali o peníze.

Dávejte tedy na sebe pozor a nenoste u sebe velké částky peněz. Dostáváme se tedy k tomu, kolik za naši tvrdou měnu dostanete kun.

Kurzy

Například v Erste banku vám za euro dají 7 kun a 35 lip, za 100 Kč 24 kuny a 80 lip a za 100 slovenských korun dostanete 20 kun a 80 lip. Ještě horší kurzy má například Splitska banka. Vyhledávajte raději směnárny, kde vám vymění peníze bez provizí.

Ceny pohonných hmot na stanicích firmy INA se drží svých tradic a nemění se: benzin 95 je za 8 kun a nafta za 7.56. LpG stojí 3 kuny a 35 lip

Doprava

Provoz na chorvatských dálnicích je klidný. Nikde byste neměli dlouho čekat v kolonách. Snad s výjimkou na jadranské magistrále na příjezdech do turistických středisek. Mohou se objevit uzavírky silnic kolem Dubrovníku kvůli hašení požáru, který zachvátil oblast jižně od města. Neohrožuje ale staré město ani turistická střediska. Pokud ale ucítíte v okolí Dubrovníka kouř, pak vězte, to hasiči bojují s ohněm lesa. A že už jej mají pod kontrolou.

Jezděte opatrně a přeji vám sretan put tedy - šťastnou cestu.

Počasí

Na Jadranu bude zítra opět sluněčno s teplotami od 26ti do 31 stupňů. Už ráno bude 19 až 23. Pamatujte, že to u moře hodně připalujte a mažte se, mažte krémy s vysokým UV faktorem.

Informace pro jachtaře: na otevřeném moři jižního a středního Jadranu. Nárazový vítr, který ještě může dosahovat rychlosti až 35 uzlů by měl během noci slábnout.

Tyto informace pro Vás připravují redaktoři ČRo 1 - Radiožurnálu
O tomto tématu můžete diskutovat ve foru.Publikoval: admin
Související témata

Aktuální zprávy z Chorvatska

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 3
Účastníků: 1

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné