Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:43
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Jídlo a pití
[ Jídlo a pití ]

·Lov olihní a recepty na jejich přípravu
·Pršut - oblíbená chorvatská pochoutka
·Lanýže - chorvatská pochoutka
·Záhorské Štrukle = Zagorje štrukli
·Likér Maraschino - sluneční rosa
·Ochutnejte speciality z fíků
·Potraviny
·Kuchyně jadranského přímoří a její speciality
·Chorvatská kuchyně

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Pršut - oblíbená chorvatská pochoutka

Publikováno: 24.04, 2012    Téma: Jídlo a pití

Pršut je druh sušené šunky, která se vyrábí z vepřové kýty. Tato specialita pochází původně z Itálie, kde se pod názvem prosciutto vyrábí již od pradávna. Do oblasti Jadranu se dostala s Benátčany, kteří zde vládli skoro 400 let. V různých oblastech Chorvatska mají pro pršut své vlastní recepty a nikde nebude chutnat stejně. Jako návštěvníci Chorvatska musíte tuto pochoutku jistě vyzkoušet! Pro milovníky pršutu pořádají Chorvaté již několik let Mezinárodní veletrh pršutu.

 

Vepřová kýta se nejdříve několik týdnů, někdy i měsíců, nakládá v soli a někdy i v různých druzích  koření (o jaké koření se jedná, na jak dlouho se kýta nakládá, za jaké teploty a podobně, to jsou již podrobnosti, které jsou součástí každé speciální receptury, jíž si každý výrobce drží v tajnosti). Poté se kýta suší, což může trvat od několika měsíců až po několik let. Už samotný název prosciutto mluví o dlouhém sušení, latinský název perexsuctum totiž znamená „důkladně vysušený“. Kýta se suší buď zavěšená v proudu vzduchu, nebo v chladném dýmu.

Mezi Chorvaty je pršut velmi oblíbený, podává se většinou buď jako předkrm nebo pochoutka k červenému vínu. K dostání je v každé restauraci na chorvatském pobřeží, takže ho může ochutnat opravdu každý.   

Jednotliví výrobci porovnávají svá „díla“ s ostatními, a to nejen místními, ale i s ostatními výrobci pršutu z celého světa, na Mezinárodním veletrhu pršutu (Internacionalni sajam pršuta – ISAP), který se koná již po 7 let v obci Tinjan na Istrii (nedaleko Pazinu). Tinjan nebyl k mezinárodnímu klání vybrán náhodně, tato malá obec je proslulá výrobou velmi kvalitního pršutu a ve srovnání s ostatními obcemi je zde zaregistrováno nejvíce výrobců pršutu v celém Chrovatsku. Přehlídky se kromě zástupců z Chorvatska účastní i výrobci z Itálie, Rakouska, Španělska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny a Polska. Celý veletrh je doprovázen mnoha kulturními akcemi pro širokou veřejnost a tak zde mají návštěvníci možnost nejen ochutnat a nakoupit kvalitní pršut, ale mohou se zde i pobavit při různých vystoupeních hudebních i tanečních souborů.  Publikoval: Klára

replica watches (Hodnocení: 1)
Od: Trevor (pinlun222@gmail.com) - Sobota, 28.07. 2012 - 05:52:29
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
elegance emphasised you then genuinely need to appear and feel no more. The ladies type quartz wrist observe b0016a functions everything that a lady would only dream off in a very extremely existing. The view may possibly be set between the assorted cheap mothers'day provides even so it unquestionably provides tons in relation to product and elegance. cartier roadster [www.muchwatches.net] cartier roadster replica panerai [www.muchwatches.net] replica panerai Ought to you be seeking that the majority useful lowcost leather band watches then definitely this really is truly the observe to fit your wants. The observe has obtained a lovely look that is adored by most grownup females and completely in case you are looking for lowcost mothers day provides this may be regarded a superior prepare to suit your needs personally. replica longines classic watches [www.muchwatches.net] replica longines classic watches vacheron constantin replica [www.muchwatches.net] vacheron constantin replica fake watches [www.muchwatches.net] fake watches patek philippe classic [www.muchwatches.net] patek philippe classic fake armani watches [www.muchwatches.net] fake armani watches replica rolex 18k [www.muchwatches.net] replica rolex 18k replica jaeger lecoultre watches [www.muchwatches.net] replica jaeger lecoultre watches fake invicta watches [www.muchwatches.net] fake invicta watches fake watches [www.muchwatches.net] fake watches emporio armani replica [www.muchwatches.net] emporio armani replica swiss army replica [www.muchwatches.net] swiss army replica panerai radiomir [www.muchwatches.net] panerai radiomir fake dkny watches [www.muchwatches.net] fake dkny watches replica rolex 31mm [www.muchwatches.net] replica rolex 31mm

· Více o tématu Jídlo a pití
· Další články od autora Klára


Nejčtenější článek na témaJídlo a pití:

Chorvatská kuchyně

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné