Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 06:44
Den: Středa
Týden: 16
Datum: 25. dubna
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Marek
Zítra: Oto
Pozítří: Jaroslav

Regiony

Sponzorované odkazy


Cestopisy z Chorvatska
[ Cestopisy z Chorvatska ]

·Kniha: Chorvatsko - dovolená s dětmi
·Mali Rat a Omiš (Jiří Kalla)
·Dovolená Dalmácie 2008 (Jiří Kalla)
·Solin (Jiří Kalla)
·Národní park Biokovo a hora Sv. Jure (Jiří Kalla)
·Výlet do Dobrovníku
·Šibenik (Jiří Kalla)
·Národní park Krka (Jiří Kalla)
·Červené a Modré jezero (Jiří Kalla)

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Lanýže - chorvatská pochoutka

Publikováno: 28.02, 2012    Téma: Jídlo a pití

Jedna z nejznámějších kulinářských specialit – lanýže – se pěstuje také v Chorvatsku. Zajímá vás, kde tyto houby rostou, jaké dobroty z nich můžete připravit a zda je snadné je sbírat?

  

Lanýže patří k rodu jedlých vřeckatých hub podzemních, k čeledi lanýžovitých. Tyto zvláštní houby rostou většinou pod zemí a jsou bohaté na proteiny a minerály, jsou mezi gurmány oblíbené kvůli své kořeněné chuti. Již v historii jim byly přisuzovány afrodiziakální účinky, jejich sílu opěvoval mimo jiné Napoleon, Casanova, Madam Pompadour a francouzský král Ludvík XIV. Výčet těchto osobností dává tušit, že domovem lanýžů je původně právě Francie a Itálie.

  

Lanýže mají několik druhů. V Chorvatsku se můžete setkat s lanýžem černým a lanýžem bílým. Lanýže rostou hlavně v dubových a jiných listnatých lesích pod zemí v hloubce přibližně 30 cm. Je tedy poměrně složité je najít. Ke sběru lanýžů se využívají speciálně cvičení psi a prasata (i když od těch se prý již upouští, lanýže jim prý velmi chutnaly a tak produkce velmi klesala), kteří mají daleko lepší čich než my lidé.

  

Hlavní oblastí pěstování lanýžů v Chorvatsku jsou Motovunské lesy ve vnitrozemí Istrijského poloostrova. Chorvaté nazývají lanýže tartufi a jejich sklizeň začíná v druhé půlce září a pokračuje až do listopadu. V těchto měsících přijíždějí do Chorvatska mnozí gurmáni, aby měli tuto pochoutku pro přípravu pokrmů čerstvou a přímo od zdroje. Restaurace zažívají v tomto období tzv. lanýžovou sezónu a připravují různé lanýžové speciality jako je například pizza s lanýži a těstoviny lasagne s lanýži, zvěřina připravená s těmito houbami, ovčí sýr s lanýži, vajíčka s lanýži a další.

  

V souvislosti se sklizní lanýžů pořádají obce v oblasti Motovunských lesů tzv. Dani Tartufa (nebo-li Dny lanýžů). Na těchto slavnostech probíhají různé ochutnávky, výstavy, trhy a další bohatý program.

  Publikoval: Klára

evening dresses (Hodnocení: 1)
Od: Trevor (pinlun222@gmail.com) - Sobota, 28.07. 2012 - 05:55:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
[www.isdress.org] silver bridesmaid dresses [www.isdress.org] silver bridesmaid dresses couture wedding dresses [www.isdress.org] couture wedding dresses where to find cheap prom dresses [www.isdress.org] where to find cheap prom dresses white dresses [www.isdress.org] white dresses vintage bridal dress [www.isdress.org] vintage bridal dress maternity wedding gowns [www.isdress.org] maternity wedding gowns ?a href=http://www.isdress.org>summer dresses summer dresses some getting brief, some lengthy, some with massive trains and a few fluid. Each and every kind has its very own taste and attribute cute beach dresses [www.isdress.org] cute beach dresses [www.isdress.org] . What is additional, mother of the bride dresses [www.isdress.org] mother of the bride dresses organza wedding ceremony attire are available in distinct dimensions which you can pick to be able to match your determine. Im confident this excellent collection of organza wedding ceremony gown tends to make you be considered a star. long sleeve bridal dresses [www.isdress.org] long sleeve bridal dresses cheap prom dress under 100 [www.isdress.org] cheap prom dress under 100 Vivid colour can boost your appears and cause you to be the concentrate in your massive day. If you would like to become a charming and graceful bride, you ought to attempt white organza marriage ceremony attire. With organza wedding ceremony attire, unique vintage prom dresses [www.isdress.org] unique vintage prom dresses you might create a deep impression on visitor along with your groom. cheap wedding dresses [www.isdress.org] cheap wedding dresses This kind of a fantastic wedding ceremony attire, brown *****tail dress [www.isdress.org] brown *****tail dress you should not skip it. For those who

· Více o tématu Jídlo a pití
· Další články od autora Klára


Nejčtenější článek na témaJídlo a pití:

Chorvatská kuchyně

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné