Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 05:26
Den: Pátek
Týden: 25
Datum: 23. června
Rok: 2017

Svátek má:

Dnes: Zdeňka
Zítra: Jan
Pozítří: Ivan

Regiony

Sponzorované odkazy


Destinace v Chorvatsku
[ Destinace v Chorvatsku ]

·Kabinová lanovka - Dubrovník
·Bakar
·Vrbnik - starobylé městečko
·Malebná podbiokovská vesnice Bast
·Jezera - ráj jachtařů
·Grožnjan - Město umělců
·Evropská čínská zeď ve Stonu
·Hum - nejmenší městečko na světě
·Lonely Planet doporučuje Dubrovník turistům z celého světa

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Tišno hostí Velikonoční festival

Publikováno: 23.04, 2011    Téma: Kultura a zvyky

Na Velikonoční pondělí 25. dubna bude město Tišno hostitelem Festivalu žudija. Letošního festivalu se zúčastní asi 800 účinkujících z 29 farností a přibližně stejné množství návštěvníků. Podle pořadatelů to bude největší „velikonoční akce“ v celé Dalmácii.

První festival proběhl v roce 2001 ve Vodici a jeho zakladatelem byl akademický fotograf Šime Strikoman. Letošní festival bude tedy již jedenáctý v pořadí. Každý rok je pořádán v jiné farnosti. Všechny jsou si vědomy toho, že tato velikonoční událost přitahuje velké množství turistů a je pro region obrovskou propagací. Festival je vlastně setkáním strážců Kristova hrobu, kteří v postním čase před Velikonocemi dodržovali všechny zbožné zvyky.

Letošní festival má i několik novinek. Jednou z nich je trh jednotlivých farností, na kterém mohou předvést svůj region pomocí propagačních materiálů, ale třeba i gastronomických specialit. Letos začíná festival v 9 hodin ráno setkáním velitelů stráží a pokračuje mší v místní kapli Panny Marie Karavajské. Po mši následuje snídaně na nábřeží a otevření již zmíněného trhu farností. V poledne bude festival pokračovat představením jednotlivých skupin, každá na to bude mít 3 minuty.

Pořadatelé vytvořili pěknou tradici v předvedení a uchování velikonočních zvyků, které nebyly veřejnosti tak dobře známé. Tato událost je jedinečná nejen v Chorvatsku ale i v celém světě, i když do Chorvatska se zvyk hlídání Kristova hrobu dostal až před 150 lety z italské Lorety.

Zdroj: www.slobodnadalmacija.hr

Publikoval: Klára

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné