Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 18:35
Den: Neděle
Týden: 11
Datum: 18. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Eduard
Zítra: Josef
Pozítří: Světlana

Regiony

Sponzorované odkazy


Doprava do Chorvatska
[ Doprava do Chorvatska ]

·Pozor při cestě přes Slovensko!
·Kudy se proháněl Vinettou
·Na chorvatských dálnicích by mělo podražit mýtné
·Jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku
·Cestování nezletilých do Chorvatska
·Na letišti Kaštel mají mnozí cestující pochyby o bezpečnosti
·Kolony, kolony, kolony
·Ne v pátek
·Dálnici k moři trápily kolony

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Tišno hostí Velikonoční festival

Publikováno: 23.04, 2011    Téma: Kultura a zvyky

Na Velikonoční pondělí 25. dubna bude město Tišno hostitelem Festivalu žudija. Letošního festivalu se zúčastní asi 800 účinkujících z 29 farností a přibližně stejné množství návštěvníků. Podle pořadatelů to bude největší „velikonoční akce“ v celé Dalmácii.

První festival proběhl v roce 2001 ve Vodici a jeho zakladatelem byl akademický fotograf Šime Strikoman. Letošní festival bude tedy již jedenáctý v pořadí. Každý rok je pořádán v jiné farnosti. Všechny jsou si vědomy toho, že tato velikonoční událost přitahuje velké množství turistů a je pro region obrovskou propagací. Festival je vlastně setkáním strážců Kristova hrobu, kteří v postním čase před Velikonocemi dodržovali všechny zbožné zvyky.

Letošní festival má i několik novinek. Jednou z nich je trh jednotlivých farností, na kterém mohou předvést svůj region pomocí propagačních materiálů, ale třeba i gastronomických specialit. Letos začíná festival v 9 hodin ráno setkáním velitelů stráží a pokračuje mší v místní kapli Panny Marie Karavajské. Po mši následuje snídaně na nábřeží a otevření již zmíněného trhu farností. V poledne bude festival pokračovat představením jednotlivých skupin, každá na to bude mít 3 minuty.

Pořadatelé vytvořili pěknou tradici v předvedení a uchování velikonočních zvyků, které nebyly veřejnosti tak dobře známé. Tato událost je jedinečná nejen v Chorvatsku ale i v celém světě, i když do Chorvatska se zvyk hlídání Kristova hrobu dostal až před 150 lety z italské Lorety.

Zdroj: www.slobodnadalmacija.hr

Publikoval: Klára

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné