Vyhledávání

Google

Google linky

Postranní lišta

Kalendář

Čas: 18:36
Den: Neděle
Týden: 11
Datum: 18. března
Rok: 2018

Svátek má:

Dnes: Eduard
Zítra: Josef
Pozítří: Světlana

Regiony

Sponzorované odkazy


Vše ostatní
[ Vše ostatní ]

·Dinopark Funtana
·Split - rodiště „otce“ ropného průmyslu
·Dalmatin - pes původem z Chorvatska
·Vrulje - sladkovodní prameny v moři
·Slečna Doktorica - česká lékařka na Krku
·ZOO v Chorvatsku
·Marco Polo - rodák z Korčuly
·Manastir Krka
·Vánoční čas

Články na téma

Zatím není žádný obsah pro tento blok.

Přihlášení

Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód' title='Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod

Publikováno: 29.01, 2011    Téma: Kultura a zvyky

 Už jste v Chorvatsku viděli všechny „profláklé“ pamětihodnosti a přírodní zajímavosti (tím nechci samozřejmě zlehčovat a shazovat opravdovou krásu Chorvatska). Navštivte pro změnu něco nového. Máme pro vás zajímavý tip. U města Slavonski Brod se nachází pozoruhodná historická památka – největší barokní tvrz svého druhu z počátku 18. století.  

Kde pevnost najdete?

Slavonski Brod se nachází ve východní části Chorvatska v oblasti Slavonie v župě Brod-Posavina, jehož je centrem. Leží na řece Sáva. Slavonski Brod je se svými 60 000 obyvateli šestým největším městem v Chorvatsku.

Historie, význam a výstavba pevnosti

Pevnost Brod je pozoruhodným monumentem barokní architektury z 18. století. V evropské historii barokního opevnění hrála významnou roli jako součást systému opevnění hraničních měst proti Turecké říši. Svým významem a historickou hodnotou je srovnávána s Diokleciánovým palácem ve Splitu.

Slavonski Brod byl velmi důležitým strategickým bodem, který spojoval hlavní obchodní cesty a zároveň byl místem odkud byla hlídána hranice s Turky. Pevnost byla navržena princem Evženem Savojským na začátku 18. století a vystavěna ve třech fázích v průběhu 18. století, dokončena byla za vlády Marie Terezie v sedmdesátých letech 18. století. Ke stavbě byla použita lepenice, cihly, dřevo a kámen. Pevnost je postavena ve tvaru hvězdy.

Je to největší pevnost své doby (cca 2 čtvereční kilometry), s největší centrální budovou a soustavou dalších komplexů. Byla navržena tak, aby se do ní vešlo 5 tisíc vojáků. Většinou byla ale obývána zhruba 2 tisícemi vojáků, kteří měli k dispozici 150 děl a veškeré zázemí jako lékaře, řemeslníky apod. Zásoby potravin pro případ ohrožení by vydržely na 45 dní, pevnost ale nebyla nikdy napadena.

Současnost

V devadesátých letech 20. století byla pevnost zrestaurována a uvedena do původního stavu. Pro turisty jsou zde připraveny zajímavé prohlídky, při kterých uvidíte vojáky v historických vojenských kostýmech. Kromě prohlídky pevnosti můžete navštívit i galerii, která byla vybudována v kasematech v jedné části pevnosti.

Více o pevnosti se dozvíte na těchto stránkách: http://www.festungbrod.com/Publikoval: Klára

Re: Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod (Hodnocení: 1)
Od: Jennymccarthy18 (zostanie1988@hotmail.com) - Středa, 27.06. 2012 - 12:23:01
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Discover the best Men's fake watches [www.cbawatches.org"] in Best Sellers cbawatches.org [www.cbawatches.org"]

Re: Barokní vojenská pevnost Slavonski Brod (Hodnocení: 1)
Od: sweety (xinxin479@yahoo.cn) - Čtvrtek, 29.11. 2012 - 01:45:39
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Variation dogs do not know, his opposite assembled thousands of snipers. Every one of the coach factory [www.coachfactorystoress.org] hands are holding the most advanced of the most powerful sniper rifle. Snipers were divided into three groups, sent hundreds of rounds of large-caliber armor-piercing zombie group once a second, one only to stand your ground zombie or killed, or knocked the water. Compared to the previous fighting deafening, this time a little taste of understatement. However, such an understatement, but tightly zombie legion trapped in the position of the bridgehead. Of them every time at the same time out of the bridge up to only four, and every shot bullets have three coach outlet usa [www.coachoutletusashops.org] or four hundred rounds. Compared to the coach outlet [www.coachfactoryoutlet-2013.com] whole city walls, three or four hundred rounds of ammunition too saw enough, but compared to a maximum of only a dozen meters wide deck, three or four hundred rounds of ammunition have been amazing intensive. In this way, the zombies constantly forward and peristalsis, but constantly shot down into the water. The bridgehead position the surface of the coach factory outlet online [www.coachfactorybagse.net] water quickly flips a burst of spray, coach factory outlet online [www.coachfactorybagse.net] the countless ordinary variation of fish out of the water, downed zombie embroiled underwater. The zombie king finally felt wrong, so coach outlet store online [www.coachoutletonline-bag.com] will the effort, at least several thousand vanguard were killed. Being so, a few hours, the remaining troops are consumed by light. The zombie king screeching voice coach outlet [www.coachfactoryoutlet-2013.com] just want roared loudly command zombie halt. Suddenly the wall of gunfire stopped completely Frontmost zombie second before also move an inch, but the next second they find it covered with coach purse outlet [www.coachoutletpurseso.com] a light, followed trembling with excitement rushed toward the gates not far from open. Zombie king saw this situation, doubts this down, it decided to wait, maybe the next moment, the fort as previously encountered gunfire stops, capture the ...... . More to addressVariation dogs do not know, his opposite assembled thousands of snipers. Every one of the hands are holding the most advanced of the most powerful sniper rifle. Snipers were divided into three groups, sent hundreds of rounds of large-caliber armor-piercing zombie group once a second, one only to stand your ground zombie or killed, or knocked the water. Compared to the previous fighting deafening, this time a little taste of understatement. However, such an understatement, but tightly zombie legion trapped in coach outlet online [www.coachoutletes2you.org] the position of the bridgehead. Of them every time at the same time out of the bridge up to only discount coach purses [www.coachoutletonlinepursees.org] four, and every shot bullets

Možnosti

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné